Reklama
Reklama

Zbierają na remont parowozu. "To ostatnia lokomotywa tej serii zachowana na świecie!"

fot. Parowozownia Wolsztyn
fot. Parowozownia Wolsztyn

Potrzeba 3 milionów złotych.

Parowozownia Wolsztyn w internecie zbiera na przywrócenie do ruchu parowozu Tr5-65. Jak podkreślają przedstawiciele parowozowni, jest to jedyna lokomotywa tego typu. Parowozownia uruchomiła zbiórkę w serwisie zrzutka.pl.

"Tr5-65 - jest to jedyna lokomotywa tego typu i znajduje się ona w naszej Parowozowni od 20 lat. Niestety od 2010 roku nie jest sprawna i wymaga przeprowadzenia naprawy" - czytamy w opisie. "Cała lokomotywa zostanie wysłana na naprawę do specjalistycznego zakładu zajmującego się kompleksowymi naprawami parowozów" - informują organizatorzy zbiórki i dodają, że remont jednego parowozu to wydatek kilku milionów złotych. "Bez Państwa pomocy nie jesteśmy w stanie odbudować wszystkich lokomotyw" - tłumaczą.

"Stacjonujący w Parowozowni parowóz wyprodukowany ponad 100 lat temu w 1921r, to ostatnia lokomotywa tej serii zachowana na świecie! Zbudowana została w fabryce Orenstein & Koppel w Berlinie o maksymalnej prędkości 70km/h, ostatni raz pod parą była w czerwcu 2010 roku... Pomimo wymaganej bardzo kosztownej naprawy głównej P5, jest to maszyna w stosunkowo dobrym stanie" - dodają.

"Mamy nadzieję, że dzięki wspólnemu wysiłkowi uda nam się ponownie zobaczyć Tr5-65 (a w przyszłości być może inne parowozy) na kolejowym szlaku! Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wsparcia tego projektu" - apelują przedstawiciele Parowozowni Wolsztyn.

Zbiórkę można wesprzeć tutaj.
Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
6℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
7.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro