Reklama
Reklama

53 lata temu na poznańskie torowiska wyjechał pierwszy 'kanciak'. "Wzbudził niemałe zainteresowanie"

fot. MPK Poznań / FB
fot. MPK Poznań / FB

Łącznie było ich 8.

Pamiętne wydarzenie opisuje na swoim profilu na portalu społecznościowym poznańskie MPK. Raptem kilka dni temu minęły 53 lata, odkąd na poznańskie torowiska wyjechał pierwszy jednokierunkowy, sześcioosiowy, silnikowy wagon tramwajowy, składający się z dwóch członów - Konstal 102N, ze względu na swój kształt popularnie zwany "kanciakiem"

"W latach 50. i 60. XX wieku nasze przedsiębiorstwo w swoim taborze tramwajowym posiadało tylko wagony typu N i 4N. Ciągle rozwijająca się sieć połączeń tramwajowych, potrzebowała nowych tramwajów - bardziej nowoczesnych, szybszych, bezpieczniejszych i niezawodnych" - czytamy we wpisie MPK.

"Na początku 1970 roku nasza firma otrzymała nowe wagony typu 102N prosto z chorzowskiego Konstalu. Łącznie w firmie znalazło się 8 sztuk tzw. "Kanciaków" (numery 1-8). 8 stycznia 1970 roku na linię 6 wyjechał pierwszy z nich - wagon numer 2, wzbudzając niemałe zainteresowanie pasażerów i samych pracowników MPK" - przypominają przedstawiciele MPK.

Łącznie w zakładach Konstal w Chorzowie wyprodukowano 40 takich pojazdów. Woziły pasażerów w między innymi w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu czy Poznaniu. Na poznańskich torowiskach pojawia się nadal - w sezonie, na linii turystycznej.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
4.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro