Reklama
Reklama

Są pełne dane o inflacji za grudzień. Wzrost cen cukru szokuje

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adam Górka / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adam Górka / pixabay.com

- Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,6%. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1%. Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2022 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 14,4% - podał Główny Urząd Statystyczny.

Choć inflacja na poziomie 16,6 procent to poniżej prognoz ekspertów, którzy zakładali co najmniej 17-procentowy wskaźnik, i tak są produkty, których ceny wystrzeliły w górę. Rekordzistą z pewnością jest cukier, który w rok podrożał o niemal 90 procent! O 83 procent więcej trzeba było w grudniu zapłacić za opał.

W przypadku produktów spożywczych, podrożało wszystko. Makaron o 20 procent, mąka o prawie 40 procent, mięso o 24 procent, mleko o blisko 40 procent, masło o ponad 20 procent, kawa o 23 procent.

Jeśli chodzi o utrzymanie domu, poza wzrostem cen opału, najbardziej podrożały energia cieplna (blisko 30 procent), gaz (prawie 25 procent) i opłaty na rzecz właścicieli (o prawie 20 procent).

Więcej pieniędzy zostawimy u lekarza, w tym dentysty. Więcej zapłacimy za olej i benzynę na stacjach benzynowych. Aż o 30 procent więcej niż przed rokiem trzeba było zapłacić za zagraniczne wyjazdy turystyczne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo drugiego stopnia dla Poznania!
26℃
13℃
Poziom opadów:
5.4 mm
Wiatr do:
28 km
Stan powietrza
PM2.5
9.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro