Reklama
Reklama

Zapowiadane inwestycje mają zwiększyć komfort podróży kolejowych w Wielkopolsce. Są szczegóły

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na inwestycje z "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025".

Zmodernizowane perony w Golinie (gmina Jarocin), Obrze Starej (gmina Koźmin Wielkopolski), Koźminie Wielkopolskim (gmina Koźmin Wielkopolski) i Bożacinie (gmina Krotoszyn) na linii Oleśnica - Chojnice (nr 281) zwiększą komfort i zapewnią dogodniejsze warunki podróży - pasażerowie, także osoby mające trudności z poruszaniem się, łatwiej skorzystają z pociągów m.in. w stronę Jarocina i Krotoszyna.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

"Przebudowane perony we wszystkich czterech miejscowościach będą wyższe i szersze. Podróżni wygodniej wsiądą i wysiądą z pociągów. Przewidziano wiaty, jasne oświetlenie LED, czytelne tablice oraz gabloty z informacjami przydatnymi w podróży. Na antypoślizgowej nawierzchni będą ścieżki naprowadzające, pomocne osobom niewidomym. Dojścia do peronów zostaną przystosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Do ekologicznych podróży, koleją i rowerem, zachęcą nowe stojaki zamontowane w pobliżu peronów" - informuje Radosław Śledziński z PKP PLK.

W Golinie, Obrze Starej i Bożacinie dotychczasowe perony zostaną zastąpione nowymi, a w Koźminie Wielkopolskim zamiast obecnych trzech - po przebudowie - dla podróżnych przygotowane będą dwie platformy (obecne perony nr 2 i nr 3 z nową numeracją: peron nr 1 i nr 2).

"PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na realizację inwestycji w ramach "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". Szacunkowa wartość prac, w formule "projektuj i buduj", we wszystkich lokalizacjach to łącznie ok. 10 mln zł (netto) ze środków budżetowych. Roboty budowlane rozpoczną się po wyłonieniu wykonawców, które planowane jest wiosną br., i przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, natomiast zakończenie prac planowane jest w IV kw. 2023 r. " - dodaje rzecznik.

Zgodnie z informacjami, celem "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki.

W województwie wielkopolskim program przystankowy obejmuje na liście podstawowej 19 lokalizacji, to m.in. Białężyce, Patrzyków, Piła Fabryczna, Słupca, Książno, Miłosław, Pleszew, Jastrowie Miasto. Już podpisano umowy z wykonawcami na realizację prac m.in. w Książnie, Orzechowie, Patrzykowie, Białężycach, Słupcy i Jastrowiu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
87.69 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro