Reklama

Punkt Profilaktyki Intymnej hitem. Z jego usług w 2022 roku skorzystało prawie 3000 osób

fot. POSUM
fot. POSUM

Działa w POSUM.

- W 2022 roku do punktu przyszło aż 2 815 osób (telefonicznie zgłosiło się jeszcze więcej - aż 3089, ale nie wszyscy ostatecznie dotarli na wizytę). Większość z nich stanowiły kobiety. Zrealizowano 480 mammografii i wykonano 150 badań USG piersi, a także ponad 250 profilaktycznych cytologii. 20 mężczyzn skorzystało z badania urologa, tyle samo wykonało badanie PSA, które pozwala szybko wykryć raka prostaty - informuje magistrat.

Jacek Jaśkowiak przyznaje, że punkt okazał się być hitem. - Dziś widać już wyraźnie, że jest to miejsce, w którym każdy, niezależnie od swojego statusu materialnego, przekonań, czy stopnia sprawności, może skorzystać z profesjonalnej pomocy w bezpiecznej przestrzeni - mówi prezydent Poznania.

Punkt powstał w 2018 roku, a od 2021 roku działa na terenie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych przy Al. Solidarności 36. Jest to pierwsze takie miejsce w Polsce, z którego można korzystać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest dostępny również dla osób nieubezpieczonych. - Aby umówić się na wizytę, należy zarejestrować się, dzwoniąc pod numer 61 647 77 25 (czynny przez całą dobę). Rejestracja osobista w ośrodku możliwa jest w godzinach od 7:30 do 19:00 na oddziale ginekologii.

W punkcie realizowane są konsultacje i porady lekarskie dotyczące chorób, higieny intymnej, antykoncepcji (zarówno naturalnej jak i farmakologicznej). Zapewniona zostanie doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych. Miejsce to oferuje dostępność do badań USG, mammografii, skierowań na badania diagnostyczne chorób ginekologicznych. Zapewnione są również konsultacje oraz badania USG i PSA w kierunku profilaktyki i wczesnego wykrywania raka prostaty.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
24℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro