Reklama
Reklama

Rusza program mieszkaniowy miasta. Na Strzeszynie powstanie 550 mieszkań

fot. PTBS
fot. PTBS

PTBS zapowiada na 17 stycznia inaugurację nowego programu, choć o tym, że mieszkania powstaną, wiadomo od dawna.

- Inwestycja mieszkaniowa na poznańskim Strzeszynie będzie nowym domem dla blisko 550 rodzin, małżeństw i singli, którzy nie mogą sobie pozwolić na kredyt mieszkaniowy i nie stać ich także na wysokie czynsze w najmie komercyjnym. Program kierowany jest również do osób, które nie mieszkają w Poznaniu, lecz planują swoją przyszłość związać z naszym Miastem - zapowiada Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które realizuje program.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Inwestycja ma być realizowana na Strzeszynie. W pierwszym etapie powstać ma 199 mieszkań w rejonie ulic Literackiej, Jana Wiencka i Adama Poszwińskiego. W drugim etapie zaplanowano budowę kolejnych ponad 350 mieszkań.

O tym programie miasto informuje co najmniej od lutego 2021 roku, a więc od blisko dwóch lat. Jesienią 2021 roku ruszył nawet nabór wniosków na miejskie mieszkania, ale pisaliśmy na epoznan.pl, że zainteresowanie... jest niewielkie. W listopadzie 2021 roku podawano, że zgłosili się chętni zaledwie na 150 mieszkań.

Przez dwa lata zmieniły się także szczegóły. W 2021 roku podawano, że czynsz najmu ma nie przekraczać 18 złotych za metr kwadratowy. Dziś to już maksymalnie 24 złote. Najemca ma płacić opłatę partycypacyjną w kosztach budowy lokalu, ale ma ona nie przekraczać 20 procent. Tu nic się nie zmieniło. Dodatkowo będzie można starać się o dopłatę do czynszu z Funduszu Dopłat w wysokości maksymalnie 11 złotych do metra kwadratowego mieszkania (początkowo była mowa o dopłacie w wysokosci 8 zł).

Mieszkania, a będą to lokale 1, 2 i 3-pokojowe o powierzchni od 30 do 65 metrów kwadratowych, mają być wykończone pod klucz. - Prawie wszystkie lokale będą posiadały balkon. Część lokali na parterze będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Budynki będą wyposażone w windę, wózkarnię, podziemną halę garażową oraz naziemne miejsca parkingowe. Na terenie osiedla dostępne będą zewnętrzne parkingi rowerowe. Planowana jest budowa placu zabaw oraz placu rekreacyjnego. W lokalach usługowych powstanie m.in. przychodnia lekarska oraz gabinet dentystyczny - informuje PTBS.

Najem ma się odbywać na 15 lat z możliwością przedłużenia na kolejne lata. Kolejny nabór wniosków zaplanowano na wiosnę tego roku, a 199 mieszkań z pierwszego etapu ma być gotowych w trzecim kwartale 2024 roku.

  • Aktualizacja
    poniedziałek, 16.01.2023 r., godz. 13.04
    Aktualizacja
    poniedziałek, 16.01.2023 r., godz. 13.04
    Po naszej publikacji zwrócił się do nas PTBS, który podał aktualne dane na temat programu - 'do I etapu inwestycji, zakwalifikowano ponad 330 osób, na 199 dostępnych mieszkań.' PTBS informuje także, że 'Program "POZnań i zamieszkaj" jest nowym programem mieszkaniowym na poznańskim rynku nieruchomości i właśnie rozpoczyna się budowa pierwszych mieszkań tego typu, w związku z tym określenie "stary-nowy" program jest niesłuszne.'

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW odwołał ostrzeżenie dla kilkunastu powiatów!
-1℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
70.99 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro