Reklama
Reklama

21-latek oszukał w internecie setki osób. Sprzedawał towar, którego nie miał

fot. policja
fot. policja

Policja mówi o sprzedaży "przedmiotów widmo".

Pod koniec 2021 roku 21-latkowi z powiatu gnieźnieńskiego postawiono 24 zarzuty za oszustwa. Właśnie 24 pokrzywdzonych zgłosiło się bowiem na policję. Kupili od niego za pośrednictwem internetu różne przedmioty, zapłacili, ale towaru nigdy nie otrzymali.

Szybko okazało się, że poszkodowanych jest znacznie więcej. - Prokuratura w Gnieźnie postanowiła wszcząć dochodzenie w sprawie oszustw internetowych popełnionych przez tego samego sprawcę, ale nie zgłoszonych do tej pory organom ścigania przez pokrzywdzonych. Policjanci zajmujący się przestępstwami gospodarczymi sami dotarli do pokrzywdzonych z całej Polski. Setki stron przesłuchań, tomy akt i innych zebranych materiałów dowodowych w tym postępowaniu wykazały, że proceder trwał od 6 maja do 18 listopada 2021 roku - podaje gnieźnieńska policja.

Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna miał 5 kont bankowych, na które dostawał wpłaty za fikcyjne towary w wysokości od 20 do 1400 złotych. Na portalach ogłoszeniowych sprzedawał głośniki samochodowe, zestawy kart audio, konsole do gier, wiertarki, zestawy narzędzi, spawarki, skrzynie basowe, wzmacniacze samochodowe, zagęszczarki, zestawy narzędzi, car-audio. - 21-latek jednak tego towaru nigdy nie posiadał, więc nikomu go nie wysłał, a liczba pokrzywdzonych rosła w zastraszającym tempie. W ostatnim czasie śledczy przedstawili sprawcy 214 zarzutów, z czego ostatnie usłyszał z ust prokuratora 29 grudnia 2022 roku.

Do sądu trafił już akt oskarżenia w tej sprawie. Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
4.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro