Reklama
Reklama

W Poznaniu może powstać nowy park, taki jak w Nowym Jorku i Paryżu. Pierwszy taki w mieście

fot. Miejska Pracownia Urbanistyczna
fot. Miejska Pracownia Urbanistyczna

Ma to być park linearny.

Park może powstać na Górczynie, konkretnie na terenie po dawnych torach "kolei berlińskiej". Taką koncepcję zapisano w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Dmowskiego i Góreckiej. To w sumie około 83 hektary. - Teren ten od wschodu i południa ograniczony jest torami kolejowymi, od zachodu ul. Głogowską, a od północy ul. Krauthofera - tłumaczą urzędnicy.

Priorytetem planu jest wskazanie, jak można zagospodarować tereny po nieużywanych torach kolejowych. - Według projektu planu może tam powstać nowy miejski park. Ma to być tzw. park linearny. Tego typu założenia tworzy się na terenach, które pełniły niegdyś funkcje komunikacyjne (np. High Line, czyli dawna estakada kolejowa w Nowym Jorku). W Poznaniu zajmie on obszar po dawnych torach "kolei berlińskiej". Wzdłuż nich zaplanowana jest droga pieszo-rowerowa - dodają.

Pochylono się także nad zagospodarowaniem dawnych budynków kolejowych. Mogą tam powstać restauracje, miejsca sportowe czy kulturalne. - Nowy park ma mieć powierzchnię ok. 11 ha. Wykup terenu pod park na Górczynie i jego urządzenie to koszt z budżetu Miasta szacowany na około 21 mln zł. Obok lokalizacji przyszłego parku plan wskazuje także strefy zieleni, które chronią cenne obszary przed zabudową i ograniczają ich zagospodarowanie.

Ale mpzp to nie tylko park. Określono w nim także, jak mają wyglądać ulice, w tym te projektowane - odcinek Drużynowej i nowej Opolskiej. - Uporządkowania komunikacyjnego wymaga powiązanie tej części Górczyna z ul. Głogowską. Obecny układ drogowy - w perspektywie realizacji zamierzeń planistycznych, wynikających z projektu - będzie nieefektywny i potrzebuje przebudowy. Zaproponowany w projekcie rozwiązania komunikacyjne mają uporządkować ruch w tej części miasta.

Obecnie projekt planu jest wyłożony do publicznego wglądu. W czwartek o 17.00 odbędzie się dyskusja nad projektem na platformie ZOOM pod adresem - https://zoom.us/j/95493588805?pwd=MmxGVTd2R3hCNHorZU5MTGxzVGhKUT09 (Meeting ID: 954 9358 8805, hasło: 851353). Uwagi do projektu można składać do 17 lutego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro