Reklama

Eksponaty muzealne dostępne w internecie

Nowoczesne technologie mają sprawić, że muzealne wycieczki znów będą w modzie. Dzięki komputeryzacji, eksponaty zamknięte w piwnicach, będą dostępne dla zainteresowanych na całym świecie. Wykładowcy Uniwersytetu Ekonomicznego pracują nad nowym systemem tworzenia wirtualnego muzeum ARCO.

System ARCO obejmuje cały łańcuch tworzenia wirtualnego muzeum czy wystawy. Począwszy od cyfryzacji obiektów, poprzez cyfrowy retusz i uzupełnienia, magazynowanie i zarządzanie kolekcjami, a skończywszy na prezentacji z wykorzystaniem wizualizacji. Pracują nad nim obecnie wykładowcy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


W piątek mieli oni okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z przedstawicielami muzeów z całej Polski w ramach konferencji "Multimedialne muzea". Spotkanie to miało na celu pokazać, jak technologia może rozpowszechnić wiedzę o zbiorach.

Doświadczenia w tym zakresie ma już Muzeum Rolnictwa w podpoznańskiej Szreniawie. Zwiedzanie kończy się... w pracowni komputerowej, gdzie dzieci rozwiązują multimedialne quizy. Nowe technologie uzupełniają też tradycyjne ekspozycje. Od jutra w Szreniawie oglądać można wystawę, która wykorzystuje film i infobox.

Nowe technologie byłyby nie tylko doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym nie chcę się zwiedzać eksponatów muzealnych, ale także dla osób niepełnosprawnych, bądź tych, które nie mogą często wychodzić z domu. Obecnie naukowcy stają na głowie, aby zwiedzanie znalazło się w centrum zainteresowania. Teraz od muzeów zależy, czy zastosują tą wiedzę w praktyce.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
22.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro