Reklama
Reklama

Bezpieczne płatności - na co uważać przy zakupach online?

Moda za zakupy internetowe zdeterminowała pojawienie się popularnych płatności online, które podobnie jak cała branża e-commerce, wciąż nieustannie się rozwijają. Pierwsze systemy płatności elektronicznej nie były tak obwarowane zabezpieczeniami, jak dzisiaj. Ochrona konsumenta przez ostatnie lata zyskała jednak na znaczeniu, a dokonywanie zakupów przez internet to już niemal chleb powszedni. Pomimo tego wciąż istnieją poważne zagrożenia, które należy wziąć pod uwagę, kupując i płacąc online.

Zakupy online coraz powszechniejsze z każdym rokiem

Zakupy przez internet to popularna i bardzo wygodna forma nabywania produktów niemal z każdego miejsca na świecie. Za pomocą kilku kliknięć i bez konieczności wychodzenia z domu pod swoje drzwi otrzymujesz to, czego potrzebujesz. W ten sposób znajdziesz zarówno drobne przedmioty czy ubrania, jak i meble czy sprzęty elektroniczne.

Do popularyzacji tej formy zakupów przyczyniła się pandemia koronawirusa w 2020 roku - trend zakupów w sieci wciąż się utrzymuje, a wręcz rozwija w szybszym tempie. Branża e-commerce wykorzystuje coraz nowsze narzędzia marketingowe w celu zachęcenia klientów do korzystania z nowoczesnych, konsumpcyjnych rozwiązań informatycznych, które pozwalają kupować jeszcze szybciej, jeszcze wygodniej i jeszcze bezpieczniej. Czy rzeczywiście nie trzeba martwić się o swoje bezpieczeństwo podczas płatności online?

Kupowanie w sieci - najważniejsze aspekty bezpieczeństwa

Niestety wraz z rozwojem zakupów internetowych rośnie kreatywność złodziei, hakerów i oszustów, próbujących wykorzystać dane osobowe klientów na różnych etapach procesu zakupowego. - Skala nadużyć wciąż rośnie i dotyczy niemal każdego użytkownika Internetu. W związku z tym warto mieć świadomość najpopularniejszych metod oszustw i wyłudzeń ze strony cyberprzestępców. Z odpowiednią wiedzą na temat mechanizmów ich działania można się ustrzec przed przykrymi konsekwencjami - zaznacza przedstawiciel firmy Blue Media.

Przestępstwa przy zakupach i płatnościach online dotyczą najczęściej:

  • wyłudzenia wrażliwych danych;
  • zachęty do kliknięcia w fałszywy link (również kradzież danych);
  • fałszywych sklepów internetowych (kradzież środków finansowych z konta bankowego).

Największą uwagę należy zwrócić na moment ostatecznej płatności za zakupy, zwłaszcza w przypadku transakcji za pośrednictwem platformy do płatności online. Choć to przestrzeń z założenia dobrze zabezpieczona, warto wiedzieć, jak zweryfikować jej wiarygodność. Na szczęście istnieją sposoby, aby samemu zapobiec licznym nieprzyjemnym sytuacjom. Wystarczy wdrożyć w życie kilka praktyk podczas surfowania po sklepach w sieci.

Dobre nawyki to bezpieczne i satysfakcjonujące zakupy

Zakupy online można obecnie zrobić także za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Większość sklepów z branży e-commerce umożliwia klientom korzystanie z mobilnych wersji swoich stron www, dzięki czemu nawet na ekranie telefonu czy tabletu widoczna jest przejrzysta oferta i asortyment. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie płatności online na komputerze lub przez telefon? Oto wybrane wskazówki!

Bezpieczna sieć WI-FI

Przy korzystaniu z telefonu w miejscu publicznym warto korzystać z własnego transferu danych. Ogólnodostępne sieci, np. w galeriach handlowych, to nierzadko hot spoty proponowane właśnie przez cyberprzestępców. Po połączeniu się z taką siecią w łatwy sposób otworzysz im drogę do kradzieży swoich danych.

Wiarygodność platformy zakupowej

Można samodzielnie weryfikować wiarygodność sprzedającego. W sieci powinny być dostępne informacje na jego temat, opinie na forach publicznych czy na portalach opiniotwórczych. Sklep, który udostępnia na stronie swoje dane kontaktowe też można łatwo sprawdzić.

Weryfikacja danych logowania do banku przy płatności przez platformę online

Powyższe dane warto sprawdzać zarówno w przypadku udanego, jak i nieudanego logowania. Podejrzenie powinny wzbudzić nietypowe aktywności na koncie. To znak, że ktoś uzyskał do niego nieuprawniony dostęp. Nowoczesne aplikacje bankowe pozwalają na ustawienie automatycznych powiadomień o każdej próbie logowania. Możliwa jest także kontrolowana blokada dostępu czy operacji obciążania rachunku powyżej ustalonego limitu.

Korzystanie z serwisu płatności elektronicznych jest z założenia, szybkim, wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Choć nawet tutaj należy zachować czujność, to platformy takie jak np. Blue Media minimalizują ryzyko wyłudzeń czy nawet błędów klienta przy uzupełnianiu danych. Aby ostatecznie zrealizować płatność, wszystko musi się zgadzać. Kupując w internecie, korzystaj zatem ze sprawdzonych i zaufanych pośredników płatności, aby czerpać z zakupów satysfakcję, a nie mieć obawy o swoje bezpieczeństwo.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
7.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro