Reklama
Reklama

Rewolucja w Kodeksie pracy. Rząd przyjął projekt

fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską.

Proponowane zmiany zakładają m.in. 2 dodatkowe przerwy od pracy wliczane do czasu pracy, dla pracowników pracujących dłużej niż 8 godzin, nie będzie też można zabronić pracownikowi jednoczesnego pozostawiania w stosunku pracy z innym pracodawcą. Zmiany będą też dotyczyć umów na okres próbny. "Pracownik, który wykonywał pracę co najmniej pół roku (w tym na podstawie umowy na okres próbny) będzie miał prawo do wystąpienia o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy. Pracodawca będzie miał miesiąc na pisemną odpowiedź wraz z uzasadnieniem" - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

To również sporo zmian dla rodziców: bezpłatny urlop opiekuńczy, który wyniesie 5 dni w roku, oraz zmiany dotyczące urlopu rodzicielskiego, m.in. wzrost zasiłku macierzyńskiego do 70% dla obojga rodziców. Urlop rodzicielski będzie dłuższy. "Dziś to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Inna zmiana to zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego" - dodaje MRiPS.

Planowana jest też możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu "działania siły wyższej" - to dwa dni w ciągu roku kalendarzowego.

"Słuchamy głosów pracodawców i przedsiębiorców, ale słuchamy także przede wszystkim głosów pracowników. Nasze nowe propozycje to dobre rozwiązania dla polskich pracowników, polskiej gospodarki i polskiego rynku pracy" - podsumował premier Mateusz Morawiecki.

"Zmiany służą polskim rodzinom i rynkowi pracy" - mówiła minister Marlena Maląg, szefowa MRiPS. Dodała, że mają one dawać możliwość elastycznego czasu pracy, co ułatwi godzenie ról zawodowych i rodzinnych.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.16 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro