Reklama
Reklama

Gruzin z zakazem przebywania w Polsce zatrzymany w trakcie rutynowej kontroli. Do kraju wjechał wykorzystując sytuację w Ukrainie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Straż Graniczna
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Straż Graniczna

Czekają go poważne konsekwencje.

Zaczęło się od policyjnej kontroli na drodze. Gdy funkcjonariusze zauważyli auto z niedziałającym oświetleniem, zatrzymali do kontroli kierowcę. - Podczas dalszej weryfikacji dokumentów na jaw wyszło, że dane cudzoziemca znajdują się w Systemie Informacyjnym Schengen jako osoby, której należy odmówić wjazdu na terytorium Polski oraz pozostałych państw strefy Schengen - podaje Nadodrzański Oddział Straży Granicznej.

Mężczyznę przekazano do strażników granicznych z poznańskiej Ławicy. - W wyniku przeprowadzonych sprawdzeń funkcjonariusze SG ustalili, że cudzoziemiec w 2021 roku zatrzymany został za pomocnictwo w niezgodnym z prawem przekraczaniu granicy polsko-niemieckiej obywatelom Iraku i został wydalony wówczas do kraju pochodzenia. Otrzymał także 5-letni zakaz wjazdu do Polski oraz pozostałych państw strefy Schengen. Po powrocie do Gruzji cudzoziemiec zawarł związek małżeński z obywatelką Gruzji i przyjął nazwisko żony, uzyskał nowy paszport na zmienione dane i wrócił do Polski wykorzystując sytuację na Ukrainie - dodaje.

Teraz 33-latkowi grozi do 3 lat więzienia za przekroczenie granicy państwowej przy użyciu podstępu. Decyzją sądu umieszczony został w strzeżonym ośrodku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
18.14 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro