Reklama

Poznańska firma z potężną karą od UOKiK. Za co?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Iva Rajović / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Iva Rajović / unsplash.com

Chodzi o spółkę Agri Plus z grupy kapitałowej Animex, jednego z największych organizatorów tuczu trzody chlewnej w Polsce.

Firma Agri Plus ma swoją główną siedzibę w Poznaniu, konkretnie przy ulicy Marcelińskiej. Z ustaleń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że spółka konstruowała umowy z rolnikami tak, by pozbawiać ich pomocy publicznej. W tym przypadku chodzi o pomoc na wyrównanie zmniejszonego dochodu przez afrykański pomór świń. Mikro, małe i średnie podmioty, które w wyniku zwalczania ASF np. miały niższą sprzedaż czy ponosiły wyższe koszty ze względu na bioasekurację, mogły liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa. Ale wsparcie to było im odbierane przez Agri Plus.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

- Postępowanie przeprowadzone przez Prezesa UOKiK potwierdziło, że spółka zobowiązywała dostawców świń z terenów ASF do przekazywania jej otrzymanej od państwa pomocy finansowej. Agri Plus obniżała ceny kupowanych zwierząt o kwotę rekompensaty uznając, iż to jej jako organizatorowi systemu tuczu kontraktowego przysługuje wyrównanie strat za ASF. Z ustaleń Prezesa Urzędu wynika również, że spółka monitorowała, którzy rolnicy dostali wsparcie, a następnie żądała pomniejszenia ich wynagrodzenia poprzez wsteczne korygowanie faktur sprzedaży - podaje UOKiK. - Działaniami spółki zagrożonych było około tysiąca stałych dostawców, których zobowiązała ona do ubiegania się o rekompensaty i przekazywania ich na rzecz Agri Plus. W ten sposób przedsiębiorca pobrał co najmniej 12 mln złotych od kilkudziesięciu hodowców, zaś zorganizowany przez Agri Plus system monitoringu uzyskiwanej przez hodowców pomocy publicznej miał na celu obniżenie przysługujących hodowcom świadczeń pieniężnych także w przyszłości - dodaje.

Zdaniem UOKiK jest to nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. - Rolnicy ze stref objętych ASF znaleźli się w bardzo trudnym położeniu. Dlatego pomoc publiczna miała zrekompensować im poniesione straty. Niedopuszczalne jest zatem pozbawianie ich otrzymanego wsparcia przez kontrahenta o silniejszej pozycji rynkowej - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Na spółkę Agri Plus nałożono ponad 68 mln złotych kary. Firma może się od tej decyzji odwołać.

  • Aktualizacja
    poniedziałek, 9.01.2023 r., godz. 17.31
    Aktualizacja
    poniedziałek, 9.01.2023 r., godz. 17.31
    Po naszej publikacji, do redakcji wpłynęło oświadczenie firmy, na którą nałożono karę. "Agri Plus z, spółka wspierająca i ściśle wspołpracująca z polskimi hodowcami trzody chlewnej, nie zgadza się z decyzja Prezesa UOKiK w sprawie stosowanych klauzul umownych wprowadzonych w celu minimalizacji negatywnych skutków afrykańskiego pomoru świń (ASF). W związku z odmienna interpretacją przepisów, firma zapowiada odwołanie się od tej decyzji" - napisano w oświadczeniu.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
10.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro