Reklama
Reklama

Rusztowania przy wiatraku z ulicy Milczańskiej. To jedyny taki obiekt w Polsce

fot. WTK
fot. WTK

Na konstrukcję powróciła stalowa kratownica masztu.

O tym, że coś się tutaj dzieje, poinformowała Telewizja WTK. Przy niewielkim wiatraku można zobaczyć wysokie rusztowania, a na szczycie widać odnowiony element - maszt budowli. W trakcie prac uzupełniono też cegły w wiatraku.

Przypomnijmy, że wiatrak powstał w 1910 roku i był wykorzystywany przez znajdujące się w tym miejscu gospodarstwo ogrodnicze. Jego zadaniem było pozyskiwanie wody, a także gromadzenie jej tak, by można z niej było korzystać w gospodarstwie. Wiatrak napędzany był wyłącznie siłą wiatru.

- W trakcie swojego istnienia turbina była świadkiem wielu interesujących wydarzeń. Po kilku latach bezawaryjnego działania w momencie wybuchu powstania wielkopolskiego w 1918 roku, właściciele uszyli z prześcieradeł oraz inletu długą biało-czerwoną flagę, która była wywieszona od samej góry do dołu obiektu. W trakcie drugiej wojny światowej zaginęła również dokumentacja techniczna obiektu wraz z liczną dokumentacją fotograficzną. Z końcem wojny w 1945 roku żołnierze niemieccy z karabinem wyborowym znajdowali się w odkrytym, stalowym zbiorniku na szczycie obiektu strzelając do nacierających Rosjan. Żołnierze rosyjscy ostrzelali obiekt z ciężkiej broni - co najmniej jeden celny strzał w konstrukcję murowaną poniżej zbiornika od strony wschodniej powodując widoczne do dzisiaj przesunięcie cegieł do wewnątrz obiektu. Ponadto, od strony wschodniej i południowej, są widoczne liczne ślady pocisków na cegłach od strony zewnętrznej - czytamy na Wikipedii.

Co ciekawe, konstrukcja jest unikatowym w skali naszego kraju połączeniem wiatraka i wieży ciśnień. Od lat 90. jest w rejestrze zabytków. W 2021 roku wiatrak dostał dotację od miasta w wysokości 105 tysięcy złotych na kontynuację prac przywracających świetność temu obiektowi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro