Reklama
Reklama

Do kiedy wypada trzymać w domu choinkę bożonarodzeniową? Zdania są podzielone

fot. Miasto Poznań
fot. Miasto Poznań

Czytelnik epoznan.pl zasugerował, że do Matki Boskiej Gromnicznej.

To święto w kościele katolickim przypada na 2 lutego. Zwyczajowo jest to najpóźniejszy termin, do którego właściciele zielonych drzewek pozbywają się ich oraz ozdób świątecznych.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

Redakcjo, Kiedy rozbieracie choinki i likwidujecie świąteczne dekoracje? W Nowy Rok, w Trzech Króli, czy dopiero w dniu Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej)? - zapytał Czytelnik.

Pytanie to często pada również na forach internetowych. Większość społeczeństwa nie potrafi rozstać się z kolorowymi światełkami, piernikami i cukierkowymi laskami już 6 stycznia, czyli w dniu Trzech Króli. Problem z rozstaniem mają szczególnie ci, którzy zgodnie z tradycją choinkę ubierają dopiero w dniu Wieczerzy Wigilijnej. Do Trzech Króli pozostaje im zaledwie 13 dni, a więc nawet nie pół miesiąca.

W rzeczywistości nie ma jedynej i słusznej reguły, która nakazywałaby pozbywanie się choinki i ozdób świątecznych w określonym terminie. Sprawę może jedynie ułatwić harmonogram odbioru odpadów.

Miasto Poznań przypomina, że choinki nie można po prostu wyrzucił do kubła na śmieci, trzeba ją najpierw pociąć na kawałki i włożyć do odpowiedniego pojemnika z napisem BIO. Te ścięte i bez korzeni można wystawić w całości przed dom lub blok w konkretnym dniu wskazanym w harmonogramie odbioru odpadów. Należy pamiętać, aby drzewka były pozbawione ozdób, ziemi i doniczki, te należy wrzucić do odpowiednich pojemników - przypomina Miasto Poznań.

Odebrane od mieszkańców drzewka zostaną rozdrobnione i trafią do poznańskiej Biokompostowni, gdzie razem z innymi odpadami organicznymi zostaną przetworzone na kompost.

Kiedy pozbywasz się z domu choinki bożonarodzeniowej?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uderzenie ciepła. Mamy wiosnę w lutym!
10℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
44.70 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro