Reklama

Ostatni dzwonek na wymianę "kopciuchów". Za ich używanie będą grozić kary nawet do 5 tys. zł

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Tegoroczna pula środków na program Kawka Bis to 10 mln zł. Wnioski można składać do 31 lipca 2023 roku.

Dzięki programowi mieszkańcy mogą wymienić swoje stare, niespełniające norm piece na bardziej ekologiczne źródła ciepła. W programie można uzyskać dofinansowanie na likwidację pozaklasowego pieca w przypadku zmiany na: ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe bądź ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową, pompę ciepła łącznie z instalacją fotowoltaiczną lub ogrzewanie elektryczne łącznie z instalacją fotowoltaiczną.

Można uzyskać nawet 100% dofinansowania kosztów wymiany "kopciucha". Limity wysokości zwrotu kosztów wynoszą odpowiednio:
- 15 000 zł w przypadku zmiany na ogrzewanie gazowe,
- 25 000 zł w przypadku montażu ogrzewania elektrycznego i paneli fotowoltaicznych - nie więcej niż 300 zł/m2 ogrzewanej powierzchni,
- 30 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) - (nie więcej niż 300 zł/m2 ogrzewanej powierzchni),
- 40 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) i panele fotowoltaiczne - nie więcej niż 400 zł/m2 ogrzewanej powierzchni.

Jak zaznaczają miejscy urzędnicy, kwota maksymalnego dofinansowania w roku 2023 i 2024 będzie największa od początku istnienia programu.

"Mamy nadzieję, że podniesienie większości kwot dotacji zachęci mieszkańców do zmiany źródeł ogrzewania w obecnym, czyli ostatnim roku, w którym mieszkańcy powinni pozbyć się "kopciuchów", aby uniknąć kar od 2024 roku" - zaznacza Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Klimatu i Środowiska UMP. "Podniesiono przede wszystkim kwoty na systemy ogrzewania oparte o odnawialne źródła energii celem promowania tych rozwiązań wśród mieszkańców. To bardzo istotne aby stały się one bardziej popularne w dobie panującego kryzysu energetycznego związanego z rynkiem paliw kopalnych" - dodaje.

Rozliczenie z otrzymanego dofinansowania musi nastąpić do 31 października 2023 roku. Bezzwrotna dotacja przysługuje wszystkim mieszkańcom Poznania, którzy do ogrzewania swoich nieruchomości mieszkaniowych wciąż wykorzystują tak zwane kopciuchy. Wsparcie mogą także uzyskać wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy, osoby prawne, a także jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

"Od 1 stycznia 2024 r. posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania będzie grozić kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jest to zatem najwyższa pora, aby postarać się o dofinansowanie na wymianę "kopciucha" - przypominają miejscy urzędnicy.
Wnioski o dofinansowanie można składać:
- za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP)
- w formie papierowej - w siedzibie Wydziału Klimatu i Środowiska przy ul. Gronowej 22a, 61-655 Poznań (w godzinach pracy urzędu)
- listownie (kierując dokumenty na wskazany adres) - datą złożenia wniosku jest data jego wpływu do Urzędu Miasta Poznania, nie data stempla pocztowego

"Warto zaznaczyć, że jest to ostatni dzwonek na likwidację "kopciucha". Na mocy uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z "kopciuchów" będzie karane. Do końca 2023 r. należy wymienić wszystkie kotły pozaklasowe, do końca 2025 r. należy zastąpić piece kaflowe lub typu koza, (tzw. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń) a do końca 2027 r. należy wymienić kotły spełniające wymogi klasy 3 i 4" - dodają urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
31.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro