Reklama
Reklama

Jak legalnie pozbyć się choinki po świętach? Jest na to kilka sposobów

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Annie Spratt z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Annie Spratt z Pixabay

Świątecznego drzewka nie można zwyczajnie wyrzucić na śmietnik.

Choinki ścięte i bez korzeni można wystawić w całości przed dom lub blok w konkretnym dniu wskazanym w harmonogramie odbioru odpadów. Drzewka muszą być pozbawione ozdób, ziemi i doniczki - te należy wrzucić do odpowiednich pojemników.

Odebrane od mieszkańców drzewka zostaną rozdrobnione i trafią do poznańskiej Biokompostowni, gdzie razem z innymi odpadami organicznymi zostaną przetworzone na kompost.
Świąteczne drzewko, po jego uprzednim rozdrobnieniu, można także wrzucić do pojemnika na bioodpady lub do przydomowego kompostownika.

Rozdrobnione drzewko można też zawieźć do jednego z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie są odbierane jako odpady biodegradowalne i trafiają do Biokompostowni.

"Odbiory drzewek będą przeprowadzone dwukrotnie - w styczniu i lutym. Harmonogram można znaleźć na stronie poznan.pl (w zakładce Wszystko o odpadach) oraz w aplikacji Smart City" - informują miejscy urzędnicy.

W przypadku ukorzenionych drzewek po zdjęciu ozdób można je przesadzić. "Specjaliści radzą, by w pierwszym tygodniu stycznia wystawić roślinę do ogrodu lub na balkon. Jeśli jest mróz, należy ją obficie podlać, by zmarznięta woda ochroniła system korzeniowy przed wyschnięciem. Donicę można dodatkowo osłonić kartonem, gazetami, geowłókniną" - podpowiadają przedstawiciele magistratu.

Jeżeli ziemia nie jest zmarznięta, choinkę można przesadzić. I w tym przypadku należy pamiętać o obfitym podlaniu rośliny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro