Reklama

Zobacz, jak wyglądają odcinki Św. Marcina i Al. Marcinkowskiego po przebudowie. Wróciła czerwona waga

fot. PIM
fot. PIM

Prace dobiegają tu końca.

- W grudniu wykonawca tego zakresu Programu Centrum koncentrował się na zieleni. Posadził nowe dęby kolumnowe oraz krzewy na Al. Marcinkowskiego. W ostatnich dniach realizował prace wykończeniowe. Do przebudowy pozostała jeszcze okolica skrzyżowania Al. Marcinkowskiego i ul. Paderewskiego, które obecnie jest drogą dojazdową dla pojazdów budowy pracujących na Starym Rynku - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Mieszkańcy poruszający się Al. Marcinkowskiego mogli już zobaczyć czerwoną wagę, która wróciła w swoje stałe miejsce. Mniej więcej rok temu zdemontowano ją na czas remontu. - Przerwa ta została wykorzystana na przegląd techniczny. To jedno z niewielu zachowanych tego typu urządzeń w Polsce, szacuje się, że ustawiono ją między latami 30. a 50. XX wieku - podają urzędnicy.

Jeszcze w tym tygodniu kierowcy przejadą od ulicy Piekary, przez Święty Marcin i Al. Marcinkowskiego do ulicy Solnej. Ma to nastąpić 5 stycznia. - Wyjazd ulicą Podgórną w Al. Marcinkowskiego pozostanie na dotychczasowych zasadach, tzn. z zakazem ruchu z zastrzeżeniem dojazdu do posesji. Na wysokości ul. Paderewskiego ruch w stronę ul. Solnej poprowadzony zostanie odcinkiem tymczasowo utwardzonym. Docelowa nawierzchnia w tym rejonie zostanie wykonana wtedy, gdy ul. Paderewskiego nie będzie już musiała pełnić funkcji dojazdowej dla pojazdów budowy ze Starego Rynku. Będzie to możliwe po zakończeniu prac na ul. Wielkiej, która to przejmie tę rolę. Decyzja o wstrzymaniu prac w rejonie ul. Paderewskiego pozwoli uniknąć niszczenia nowej infrastruktury przez ciężkie pojazdy transportujące materiały budowlane na Stary Rynek.

Gdy prace na ulicy Paderewskiego się zakończą, dokonany zostanie odbiór końcowy inwestycji. Mowa o odcinku Al. Marcinkowskiego od placu Wolności do Świętego Marcina oraz Świętego Marcina od Al. Marcinkowskiego do Ratajczaka. Ale trzeba pamiętać o tym, że prace wciąż toczą się na skrzyżowaniu Św. Marcin / Ratajczaka - tu już przebudowana ulica ponownie została zniszczona, by dostosować skrzyżowanie do nowej trasy tramwajowej w ulicy Ratajczaka.

Wkrótce pojawiać się tu będzie mała architektura. Już posadzono drzewa - 28 dębów szypułkowych. Docelowo będzie tu 36 nowych drzew.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro