Reklama

Najbogatsi Polacy: Kulczykowie i Biernacki wzbogacili się najbardziej w 2022 roku

Zdjęcie ilustracyjne | fot. mainrc / freeimages.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. mainrc / freeimages.com

Portfelom najbogatszych przyjrzał się portal businessinsider.com.pl.

Z 30 najbogatszych Polaków według Forbesa wybrano 10 tych, których biznesy są notowane na warszawskiej giełdzie. Porównano ich wyceny w roku 2021 i 2022. I jak się okazuje, wielu polskich krezusów nie może zaliczyć ubiegłego roku do udanych.

Przykładem może być Zygmunt Solorz, właściciel grupy Cyfrowy Polsat. Jego majątek w rok skurczył się o ponad 6 miliardów złotych. Sporo stracił także Dariusz Miłek, twórca CCC. Jego akcje wyceniono w 2022 roku na kwotę o miliard złotych mniejszą niż w 2021 roku. - Procentowo majątek Miłka skurczył się aż o 60 procent - piszą autorzy opracowania. Trzecim najbardziej stratnym milionerem jest Przemysław Gacek, szef pracuj.pl. I w jego przypadku mowa jest o ponad miliardzie złotych straty.

Są jednak osoby, które w ubiegłym roku zyskały. I tak się składa, że to osoby związane z Wielkopolską. Największym powiększeniem majątku w 2022 roku może się pochwalić jedyna kobieta w zestawieniu - Dominika Kulczyk, największy udziałowiec Polenergii. Zanotowała miliard złotych na plusie. Jej firma zanotowała w ubiegłym roku rekordowe przychody - wzrost o 166 procent rok do roku.

Na delikatnym plusie jest brat Dominiki - Sebastian Kulczyk, udziałowiec grupy Ciech. On zanotował 6 milionów złotych na plusie. W zestawieniu, pomiędzy rodzeństwem, uplasował się Tomasz Biernacki z Krotoszyna. Twórca sieci sklepów Dino w 2022 roku wzbogacił się o 472 miliony złotych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.37 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro