Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
9 0
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
12°C 1027 hPa
JUTRO
pogoda
9°C 1025 hPa
POJUTRZE
pogoda
10°C 1023 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Poznań: spór o pomnik generała Karola Świerczewskiego

j
czwartek, 23.04.2009 r.
godz. 16.18

Część poznaniaków chce zburzenia pomnika generała Karola Świerczewskiego, inni zaciekle go bronią - między innymi członkowie stowarzyszenia Walter, którzy w najbliższą sobotę będą zbierać podpisy, po to żeby pomnik pozostał. W akcję ratowania pomnika włączy się również Marek Siwiec, który właśnie zaczął kampanię do Parlamentu Europejskiego.

Zdania są podzielone. Część mieszkańców chce żeby pomnik generała Karola Świerczewskiego został. Inni twierdzą, że pomnik z lat siedemdziesiątych należy zburzyć. W styczniu radni przekazali prezydentowi 300 tysięcy złotych na zburzenie pomnika i przygotowanie w jego miejscu skweru. Już ogłoszono przetarg na wyłonienie firmy, która zrealizuje to zadanie.

 

Największym przeciwnikiem zachowania pomnika generała Świerczewskiego był i jest radny Norbert Napieraj. Jego zdaniem można zmienić nazwę pomnika, ale na pewno nie poświęcać go generałowi, który w latach dwudziestych walczył z bolszewikami przeciwko Polakom.

 

Obroną pomnika generała zajął się Ruch Obrony Pomników i Pamiątek Tradycji Lewicowych w Wielkopolsce Walter. Na specjalnej konferencji prasowej kombatantów, gdzie wśród zgromadzonych znaleźli się byli żołnierze II Armii Wojska Polskiego, która dowodził Świerczewski – było bardzo gorąco. Ich zdaniem żołnierze, którzy wspólnie ze swoim dowódcom walczyli o wyzwolenie kraju zasługują na pomnik. Ruch zaprzecza, że podejmuje walkę o pomnik dopiero teraz, kiedy ruszyła kampania wyborcza do Europarlamentu. Mimo że w sobotę odbędzie się happening pod pomnikiem, na którym podpisy na rzecz nie wyburzenia monumentu zbierać będzie między innymi Marek Siwiec.  Organizacji już udało się zebrać 1000 podpisów pod petycją.

 

Generał Karol Świerczewski - Walter rozpoczął swoją przygodę z wojskiem w armii bolszewickiej, następnie walczył w Hiszpanii. W  1944 roku został dowódcą II Armii WP. Po 1945 roku skierowano go do rozprawienia się z bojówkami ukraińskimi. Zdaniem historyków był słabym dowódcą, całkowicie podporządkowanym Moskwie.

Reklama