Reklama

Rekordy ciepła w Polsce w Nowy Rok. "Lato termiczne w środku zimy"

fot. Adam Hypki
fot. Adam Hypki

To niespotykana sytuacja.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przyjrzał się temperaturom, jakie odnotowano 1 stycznia w różnych miastach na terenie naszego kraju. Najwyższą temperaturę w niedzielę zanotowano w Warszawie. Było to 18.9 stopnia. - Utrzymała się przez kilkadziesiąt minut w środku zimy - zauważają specjaliści od pogody. To nowy rekord Polski dla temperatury w styczniu. Wcześniejszy obowiązywał od 1999 roku i wynosił 18,6 stopnia.

Jak podkreśla IMGW, w wielu polskich miastach 1 stycznia odnotowano rekordy ciepła dla całego okresu zimowego. W Poznaniu Nowy Rok przywitał mieszkańców 15,8 stopnia na termometrze w najcieplejszym momencie dnia. Ale wcale nie było to najcieplejsze miejsce w regionie. Na wschodzie regionu odnotowano 17,2 stopnia, na północy 16,1, a na południu 16,4.

Dla odmiany, najzimniej było w Krośnie. Gdzie termometry pokazały "zaledwie" 11 stopni.

- Średnia dobowa temperatura dla Słubic wyniosła za ostatnią dobę 15,3 C a w Warszawie i Wrocławiu 15 C. Oznacza to, że mamy jednodniowe termiczne lato w samym środku zimy. Anomalia termiczna wynosi ponad 15 C. Jest to niespotykana sytuacja w naszym klimacie - podaje IMGW. W Poznaniu średnia dobowa temperatura wyniosła natomiast 13,7 stopnia.Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro