Reklama
Reklama

Jaka będzie przyszłość stadionu im. Szyca? 77 chętnych do wzięcia udziału w konkursie

Prace rozbiórkowe na terenie stadionu z 2021 roku | fot. Czytelnik
Prace rozbiórkowe na terenie stadionu z 2021 roku | fot. Czytelnik

Dwa miesiące temu miasto zapowiedziało, że ogłosi konkurs na koncepcję zagospodarowania stadionu im. Szyca na Wildzie.

- Należy decyzję dotyczącą przyszłości stadionu pozostawić mieszkańcom Poznania - mówił w trakcie konferencji Jacek Jaśkowiak. - Zamierzamy przeprowadzić konkurs na koncepcję tego miejsca. Będzie to na pewno burzliwa dyskusja. Mamy tu 6,5 hektara w centrum miasta, historyczny obiekt. Przez lata najważniejszy stadion Poznania - dodał.

Dziś już wiadomo, że do konkursu zgłosiło się 77 chętnych. To urbaniści i architekci, także spoza naszego kraju. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie przez nich opracowania studialnego, a następnie prac konkursowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zwycięzcę konkursu poznamy w maju 2023 roku. Otrzyma 100 tysięcy złotych.

Obszar, jakim zajmować się będą uczestnicy konkursu to teren ograniczony ulicami Królowej Jadwigi, Droga Dębińska, o. M. Żelazka i Dolna Wilda.

Przypomnijmy, że w 2019 roku miasto poinformowało, że chce utworzenia Centrum Muzyki na terenie dawnego stadionu. Podawano wówczas, że miałaby tu stanąć filharmonia oraz park z amfiteatrem. Dopiero w 2018 roku miasto przejęło teren ze stadionem. Zapłaciło prywatnemu deweloperowi 10 milionów złotych. Zgodnie z planem zagospodarowania, teren po zrujnowanym stadionie powinien być przeznaczony pod zieleń lub sport i rekreację. Przed kilkoma laty mieszkańcy w specjalnym sondażu postulowali, że powinien powstać tam park. Pojawiały się też pomysły zbudowania hali widowiskowo-sportowej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
3.95 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro