Reklama

Rataje: w ścisłej zabudowie, w miejscu piekarni, chcą postawić wieżowiec

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Google Street View
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Google Street View

Spółdzielnia mówi 'nie'. Mieszkańcy są podobnego zdania.

- Na osiedlu Rzeczypospolitej, na miejscu piekarni Osiedlowej, ma powstać 17-kondygnacyjny wieżowiec - napisała do nas Czytelniczka, Renata. - Nikt nie chce udzielić informacji mieszkańcom. W tym miejscu taki moloch równa się kompletny paraliż i brak miejsc parkingowych oraz wzmożony ruch - dodaje.

Konkretnie chodzi o działkę na osiedlu Rzeczypospolitej 4A, na której dziś rzeczywiście funkcjonuje Piekarnia Osiedlowa. To sąsiedztwo przychodni lekarskiej Medeo i sklepu Stokrotka. Obok znajduje się także wieżowiec. Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych wie, że na tym terenie planowana jest zabudowa wielorodzinna? - Zarząd SM Osiedle Młodych w grudniu otrzymał z Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania zawiadomienia o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym na os. Rzeczypospolitej z wniosku potencjalnego inwestora - wyjaśnia Julia Tritt, rzeczniczka spółdzielni. Co istotne, przedmiotowy teren do spółdzielni nie należy.

- Wniosek zakłada budowę budynku o wysokości do 18 kondygnacji naziemnych. Os. Rzeczypospolitej jest terenem zagospodarowanym "modernistycznym osiedlem blokowym" stanowiącym wraz z obecną zabudową mieszkaniową, usługową i komunikacyjną oraz zielenią jednolitą całość, mającą zapewnić odpowiedni komfort, jakość życia oraz użytkowania jego mieszkańcom. Realizacja planowanej zabudowy spowoduje niekorzystne zmiany dla mieszkańców poprzez pogorszenie klimatu przestrzennego i ekologicznego, jakie generuje nowa zabudowa i związane z tym niedogodności - dodaje Tritt. - Zarząd Spółdzielni wydał opinię negatywną w powyższej sprawie i zawnioskował do Urzędu Miasta Poznania o oddalenie wniosku o wydanie warunków zabudowy dla tej inwestycji - kończy.

Zapytaliśmy urzędników o to, czy decyzja w tej sprawie już zapadła. Czekamy na odpowiedź.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
45.85 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro