Reklama
Reklama

Duży wzrost kosztów łatania dziur w drogach

Dziura na ulicy Hetmańskiej, w którą kilka dni temu wpadło sporo aut. | fot. Sprawdzanie aut przed zakupem "Autopiotrex" Auto Doradca / FB
Dziura na ulicy Hetmańskiej, w którą kilka dni temu wpadło sporo aut. | fot. Sprawdzanie aut przed zakupem "Autopiotrex" Auto Doradca / FB

Problem dotyczy całego kraju.

Zima to zawsze czas, gdy w jezdniach pojawia się więcej ubytków. Powodem jest przede wszystkim pogoda - mrozy, a następnie roztopy, które "rozsadzają" asfalt. Jak podaje money.pl, w całym kraju drastycznie wzrosły stawki za zimowe utrzymanie dróg. Na przykład w Łodzi płaci się o 60 procent więcej niż ubiegłej zimy za sypanie jezdni solą.

A co z łataniem dziur? We Wrocławiu stawki za łatanie dziur w jezdniach wzrosły nawet o 70 procent. W Krakowie ceny poszły w górę o około 20 procent. Zapytaliśmy w Zarządzie Dróg Miejskich w Poznaniu, czy i w naszym mieście odnotowano podwyżki w tym zakresie.

- W roku 2022 umowa dotycząca łatania ubytków zakończyła się kwotą 12 mln złotych - mówi Marcin Idczak z ZDM. W stosunku do poprzedniej umowy koszty wzrosły w naszym mieście o 40 procent. Nie wiadomo jeszcze, ile Poznań zapłaci za łatanie dziur w przyszłym roku.

Na przełomie 2021 i 2022 roku w Poznaniu zużyto prawie 2100 ton masy bitumicznej na łatanie dziur w ulicach. Były to prawie 2 tony na kilometr.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro