Od 1 stycznia Filharmonia Poznańska w rękach miasta. Samorząd Województwa przejmie dwa muzea
To pierwsza taka wymiana w Polsce.
We wtorek Jacek Jaśkowiak i marszałek Marek Woźniak podpisali umowę, na mocy której miasto od stycznia weźmie pod swoją pieczę Filharmonię Poznańską, a Samorząd Województwa Wielkopolskiego przejmie Muzeum Archeologiczne i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.
- Do tej pory żaden samorząd nie dokonał takiej wymiany, jaką dziś przypieczętowaliśmy. 24 lata temu dokonano podziału instytucji kultury na państwowe, marszałkowskie i miejskie. W końcu nadszedł czas, by dokonać korekt, zwłaszcza, że minione lata pokazały, iż naturalnym procesem jest przyporządkowanie pewnych instytucji województwu, a innych miastu - tłumaczył we wtorek prezydent Poznania. - To marszałek organizuje obchody i rocznice Powstania Wielkopolskiego. Zryw obejmował całą Wielkopolskę i pokazał, że tylko dzięki współpracy mieszkańców różnych miejscowości, takich jak Czempiń, Chodzież, czy Śrem, można wygrać. Dlatego uważam, że Muzeum Powstania Wielkopolskiego powinno oddziaływać szerzej niż tylko na Poznań, powinno też posiadać swoje filie. Z kolei Filharmonia jest elementem, która może stać się wyróżnikiem Poznania. Chcę, żeby była to najlepsza instytucja tego typu w Europie - dodał.
Filharmonia pod skrzydłami miasta to przede wszystkim szansa na wybudowanie jej siedziby na miejskim terenie. - Centrum Muzyki, bo tak ma się nazywać nowy budynek, oprócz siedziby Filharmonii ma być też przestrzenią pracy dla Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, zespołów muzycznych i chóralnych, a także miejscem najważniejszych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych. We wstępnych założeniach obiekt ma posiadać dwie sale koncertowe: główną na 1400 miejsc i kameralną na 300 miejsc. Planowane jest rozpisanie międzynarodowego konkursu na projekt budynku - zaznaczają miejscy urzędnicy.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego dzięki wymianie będzie natomiast mógł przystąpić do budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. - Mamy pozwolenie na budowę, przed nami ogłoszenie przetargu i rozpoczęcie inwestycji. Jesteśmy zdeterminowani, by podjąć wszystkie te działania najszybciej, jak to będzie możliwe. To ma być instytucja, która będzie służyła przez wiele dziesięcioleci Wielkopolsce i wszystkim, którzy będą mogli te wątki historyczne nie tylko poznać, ale i zgłębić. Kluczową sprawą w tej chwili jest nawiązanie formalnego kontaktu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego - tłumaczy Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Samorząd Województwa przejmie też Muzeum Archeologiczne. Warto przy tym zaznaczyć, że samorząd już teraz ma pod swoją pieczą Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. - Poszerzenie grupy muzeów opowiadających o narodzinach polskości o tak ważną placówkę, jaką jest Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, w skład którego wchodzi m.in. Rezerwat Genius Loci na Ostrowie Tumskim, przyczyni się do ich bliższej współpracy - dodają urzędnicy.
Najpopularniejsze komentarze