Reklama

40 rocznica śmierci Krzysztofa Komedy

Dokładnie 40 lat temu zmarł Krzysztof Komeda, najwybitniejszy polski kompozytor jazzowy. O artyście 'nasz' mówią mieszkańcy co najmniej 4 miast - Ostrowa Wielkopolskiego w którym się urodził, Krakowa i Warszawy gdzie zrobił karierę i Poznania w którym spędził młodość. Z Poznaniem łączyło Komedę bardzo wiele, nie tylko stawiał tu pierwsze kroki na scenie jazzowej jako kompozytor i pianista, ale to właśnie w Poznaniu skończył studia - medyczne.

Krzysztof Komeda, a właściwie Krzysztof Komeda-Trzciński urodził się 27 kwietnia 1931 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Talent do fortepianu objawił się u niego bardzo szybko, bo już w wieku 8 lat został przyjęty do konserwatorium poznańskiego. Niestety wybuch II Wojny Światowej pokrzyżował jego plany edukacji muzycznej. Komeda skończył szkołę średnią i postanowił zostać lekarzem. Ukończył studia medyczne w Poznaniu, pracując nawet kilka miesięcy w klinice laryngologicznej. Porzucił zawód lekarza i wrócił do muzyki. Już nie klasycznej, a jazzowej. Grał z wieloma muzykami tamtego pokolenia: Jerzym Matuszkiewiczem, Witoldem Kujawskim czy Jerzym Grzewińskim. Ale pierwszy poważny sukces odniósł dopiero z Janem Ptaszynem Wróblewskim na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku. Bardzo szybko stał się symbolem raczkującego w tamtych czasach jazzu w Polsce. Koncertował na całym świecie z najlepszymi, nie tylko polskimi muzykami jazzowymi. W 1968 roku wyjechał do Los Angeles, tam przeżył wypadek, a dokładniej 2 wypadki. Najpierw miał miejsce z pozoru niegroźny wypadek samochodowy, a później, podczas pijackiej przepychanki z Markiem Hłasko został zepchnięty ze skarpy. Odniósł obrażenia głowy. Po przewiezieniu przez żonę do Polski, Krzysztof Komeda zmarł na skutek krwiaka mózgu. Zostawił po sobie muzykę do kilkudziesięciu filmów, 9 znakomitych autorskich albumów i wiele nagrań ze swoim udziałem jako pianista.

Z okazji rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy, w Poznaniu odbędzie się kilka interesujących wydarzeń:

Komeda znany i nieznany
Przegląd filmów z muzyką Komedy: Dwaj ludzie z szafą - reż. Roman Polański, Ssaki - reż. Roman Polański, Filmy animowane Mirosława Kijowicza: Uśmiech, Klatki, Sztandar, Rondo, Wiklinowy kosz, Kraksa - reż. Edward Etler, Okolice peronów - reż. Edward Etler, Bariera - reż. Jerzy Skolimowski
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Aula UAM, Czwartek, 23 kwietnia, g. 19.00

Komeda w filharmonii
Utwory Krzysztofa Komedy Trzcińskiego w opracowaniu Krzesimira Dębskiego, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Krzesimir Dębski - dyrygent i prowadzenie. Soliści: Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, Tomasz Stańko.
Aula UAM, Piątek, 24 kwietnia, g. 19.00

KOMEDA - SEXTET.
Etiudy Baletowe w Polskim Teatrze Tańca, choreografia: Ewa Wycichowska, scenografia: Piotr Tetlak, kostiumy i rysunki: Adriana Cygankiewicz.
Muzeum Narodowe w Poznaniu, sobota  25 kwietnia, g. 19.00

Poniżej prezentujemy utwór Rosemary's Baby - jeden z najbardziej znanych motywów kompozytora:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro