Reklama
Reklama

"Fałszywi kominiarze" chodzili po poznańskich dzielnicach. Sprzedawali kalendarze

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. fotofixautomat/pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. fotofixautomat/pixabay.com

Mieszkańcy ostrzegali innych w mediach społecznościowych.

Mieszkanka Łazarza opublikowała post w Internecie - Uważajcie na fałszywych kominiarzy. Sprzedają kalendarze. Jest ich czterech. Bardzo rozglądają się wokół - post został umieszczony we wtorek w godzinach popołudniowych.

Okazuje się, że kominiarze byli również u innych mieszkańców Poznania. Internauci opowiadali, że kiedy tylko otworzyli im drzwi, od razu robili krok do przodu wchodząc śmiało do ich mieszkania i rozglądali się na lewo i prawo.

Ktoś się jeszcze na to nabiera i wpuszcza jakichkolwiek kominiarzy? Jakby to była jakaś odgórna akcja, to musieliby dać jakieś ogłoszenie, że będą chodzić kominiarze i sprawdzać wentylację. Jak nie ma takiej informacji, to po co otwierać drzwi? - napisał jeden z Internautów pod postem mieszkanki Łazarza.

Jedna z mieszkanek Poznania napisała, że 22 grudnia ci sami kominiarze mieli chodzić do mieszkań przy ul. Karwowskiego - Nawet na podziękowanie i grzeczną odmowę nie zareagowali zbyt dobrze - podsumowała Internautka.

Autorka postu w rozmowie z nami przyznała, że sprawy na policji nie zgłosiła, ale zrobili to inni mieszkańcy Łazarza - Nie zgłaszałam tego policji, bo na początku myślałam, że wielu ludzi chodzi po domach i coś oferuje.

Już we wrześniu tego roku money.pl ostrzegało, że wracają fałszywi kominiarze sprzedający kalendarze. Fałszywi kominiarze ruszyli i pukają do mieszkań niczego niespodziewających się Polaków. Cel jest prosty: pod płaszczykiem zbiórki wyłudzić pieniądze - czytamy na portalu money.pl. Dziennikarz portalu podpowiada, że organizacje zrzeszające kominiarzy wydały instrukcje, jak rozpoznać przebierańców.

Fałszywi kominiarze zazwyczaj pojawiają się pod koniec roku lub na początku kolejnego, choć ich wizyty zdarzają się też np. w wakacje. Przeważnie ubrani są w czarny t-shirt z napisem "kominiarz" na piersi lub na plecach. Niektórzy wieszają sobie też na szyi plakietkę sugerującą, że są profesjonalistami - czytamy na portalu biznesowym, który podpowiada również, że kominiarze nie sprzedają kalendarzy!!! A jedynie rozdają je po wykonaniu usług kominiarskich.

Prawdziwi kominiarze nie sprzedają kalendarzy. W przypadku żądania czy sugerowania zapłaty lub kiedy na kalendarzu brak jest danych zakładu kominiarskiego, można podejrzewać oszustwo - podkreślił dla money.pl Marcin Ziombski prezes Krajowej Izby Kominiarzy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
3℃
Poziom opadów:
9.9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
10.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro