Reklama
Reklama

104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego: we wtorek oficjalne obchody i utrudnienia w ruchu

fot. archiwum
fot. archiwum

Poznań nie kończy świętowania 26 grudnia.

We wtorek obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Pierwsze uroczystości zaczną się już od 11.15. Wówczas składane będą kwiaty na mogiłach generała Taczaka i pułkownika Wierzejewskiego na terenie Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan. Kwiaty pojawią się też przy tablicach pamiątkowych: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich oraz przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

O 12.30 w farze odbędzie się msza w intencji powstańców. Na 16.40, a więc godzinę wybuchu powstania, zaplanowano rozpoczęcie centralnych obchodów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Pojawi się tam około 500 osób, a transmisja prowadzona będzie online na stronie 27grudnia.pl.

Także o 16.40 w Poznaniu staną na minutę wszystkie autobusy i tramwaje, które we wtorek są udekorowane flagami. Pasażerowie usłyszą w nich komunikat: "Szanowni Państwo, 27 grudnia 1918 roku padły pierwsze strzały zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzięki patriotycznej postawie Wielkopolan kolebka polskiego państwa odzyskała niepodległość. Tą symboliczną chwilą nawiązujemy do obchodów pierwszych rocznic, kiedy to o godzinie 16.40 w całym mieście zatrzymywał się ruch. Chwała Bohaterom! Cześć ich pamięci!". O tej samej godzinie zadzwonią kościelne dzwony i zawyje syrena.

Obchody wiążą się z utrudnieniami w ruchu. Największe zajdą w rejonie skrzyżowania ulic Wierzbięcice, Matyi i Królowej Jadwigi. - Od godziny 10:00 do ok. godziny 22:00 zwężona zostanie do jednego pasa ruchu jezdnia ul. Królowej Jadwigi prowadząca w kierunku ul. Górna Wilda. Zwężenie to nastąpi na odcinku od ul. Wierzbięcice do ul. Górna Wilda - podają urzędnicy.

Od 15.30 do 18.30 ulica Wierzbięcice zostanie zamknięta na odcinku pomiędzy Matyi a ks. Jakuba Wujka. Wyznaczony zostanie objazd: z kierunku zachodniego, północnego i wschodniego ulicami: Matyi, Przemysłową, ks. Jakuba Wujka, a z kierunku południowego ulicami: Niedziałkowskiego i Przemysłową.

Także między 15.30, a 18.30 zajdą zmiany w komunikacji publicznej. - Tramwaje linii nr 2 i 10 kursować będą w obu kierunkach objazdem przez ulice Górna Wilda i Królowej Jadwigi. Ruch tramwajowy wzdłuż ulicy Królowej Jadwigi odbywać się będzie bez zakłóceń, z ograniczeniem prędkości w rejonie pomnika od godziny 16:15 do godziny 18:15. Przywracanie stałych tras tramwajowych odbywać się będzie na bieżąco po uzgodnieniu z policją.

Okresowo przejście podziemne pod skrzyżowaniem Wierzbięcice / Matyi może być zamykane przez policję.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro