Reklama
Reklama

W nocy w całej Wielkopolsce będzie padał deszcz, lokalnie pojawią się mgły. Kierowcy powinni zachować ostrożność

ZDJECIE ILUSTRACYJNE. | fot. milivigerova/pixabay.com
ZDJECIE ILUSTRACYJNE. | fot. milivigerova/pixabay.com

Jesienna pogoda w środku zimy.

Synoptycy prognozują noc z całkowitym zachmurzeniem i opadami deszczu na terenie całej Wielkopolski.

Temperatura do. 6 st.C. W poniedziałek pogodnie, później pochmurno i w drugiej części dnia popada deszcz, temp. maks. 10 st.C. Wiatr momentami silny, ciśnienie obniża się - podaje WTK.

Opady deszczu oraz gęste mgły znacznie pogarszają widoczność na drodze. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Warto pamiętać, że światła przeciwmgłowe, według przepisów o ruchu drogowym, można włączać podczas panującej gęstej mgły, rzęsistych opadów deszczu, śnieżycy, unoszącego się dymu czy gęstego smogu. Ponadto ten sam przepis mówi również o tym, że kierowca podczas jazdy w gęstej mgle poza terenem zabudowanym może używać klaksonu, jako krótkotrwałego sygnały dźwiękowego podczas wyprzedzania lub mijania innego pojazdu. Natomiast tylne światła przeciwmgłowe można włączać, gdy przejrzystość ograniczona jest do 50 metrów.

Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła - czytamy w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym.

Jak to sprawdzić w praktyce? Słupki pikietażowe przy drogach, czyli tak zwane kilometrówki, są rozstawione co 100 metrów. Jeśli będąc przy jednym słupku, nie jesteśmy w stanie dostrzec kolejnego, to oznacza, że widoczność jest zbyt mała i powinniśmy włączyć światła przeciwmgielne - radzą eksperci z toyota.pl

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
8.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro