Reklama

27 grudnia sporo zmian komunikacyjnych w Poznaniu. Zawyje syrena, będą bić dzwony

fot. ZDM Poznań
fot. ZDM Poznań

W związku z obchodami 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Spore zmiany zajdą w rejonie pomnika Powstańców Wielkopolskich, a więc przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice, Matyi i Królowej Jadwigi. - Od godziny 10:00 do ok. godziny 22:00 zwężona zostanie do jednego pasa ruchu jezdnia ul. Królowej Jadwigi prowadząca w kierunku ul. Górna Wilda. Zwężenie to nastąpi na odcinku od ul. Wierzbięcice do ul. Górna Wilda - podają urzędnicy.

Od 15.30 do 18.30 ulica Wierzbięcice zostanie zamknięta na odcinku pomiędzy Matyi a ks. Jakuba Wujka. Wyznaczony zostanie objazd: z kierunku zachodniego, północnego i wschodniego ulicami: Matyi, Przemysłową, ks. Jakuba Wujka, a z kierunku południowego ulicami: Niedziałkowskiego i Przemysłową.

Także między 15.30, a 18.30 zajdą zmiany w komunikacji publicznej. - Tramwaje linii nr 2 i 10 kursować będą w obu kierunkach objazdem przez ulice Górna Wilda i Królowej Jadwigi. Ruch tramwajowy wzdłuż ulicy Królowej Jadwigi odbywać się będzie bez zakłóceń, z ograniczeniem prędkości w rejonie pomnika od godziny 16:15 do godziny 18:15. Przywracanie stałych tras tramwajowych odbywać się będzie na bieżąco po uzgodnieniu z policją.

Okresowo przejście podziemne pod skrzyżowaniem Wierzbięcice / Matyi może być zamykane przez policję.

- 27 grudnia o godzinie 16:40 - kiedy w 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie - zostanie uruchomiona syrena alarmowa znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika. O tej samej godzinie w kościołach archidiecezji poznańskiej będzie można usłyszeć bicie dzwonów. Ich dźwięki oraz syrena będą trwały przez minutę.

O 16.40 na minutę staną też wszystkie autobusy i tramwaje. - Zostanie w nich odtworzony okolicznościowy komunikat informujący o rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - "Szanowni Państwo, 27 grudnia 1918 roku padły pierwsze strzały zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzięki patriotycznej postawie Wielkopolan kolebka polskiego państwa odzyskała niepodległość. Tą symboliczną chwilą nawiązujemy do obchodów pierwszych rocznic, kiedy to o godzinie 16.40 w całym mieście zatrzymywał się ruch. Chwała Bohaterom! Cześć ich pamięci!".

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
9.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro