Reklama
Reklama

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego po raz drugi jako święto państwowe. Będą atrakcje

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Obchody zaplanowano na 27 grudnia.

Od ubiegłego roku 27 grudnia to Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. To oficjalne święto państwowe, choć nie jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody rozpoczną się o 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Zabrzmią syreny, a na minutę staną tramwaje i autobusy. - Wcześniej złożone zostaną wieńce na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, a także przed tablicami kolejnych bohaterów: Franciszka Ratajczaka, Ignacego Jana Paderewskiego, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich czy pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Odbędzie się również msza św. w farze poznańskiej - zapowiada magistrat.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Z okazji 104. rocznicy wybuchu powstania, już w poniedziałek o 15.45 na Dworcu Letnim odbędzie się inscenizacja historycznego wjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. - W rolę kompozytora wcieli się aktor Teatru Nowego - Andrzej Lajborek. Inscenizacja zakończy się przejazdem z Poznania do Swarzędza z Ignacym Janem Paderewskim specjalnymi wagonami z tamtej epoki - dodaje. Bilety na przejazd w cenie 10 zł są już dostępne na stronie Kolei Wielkopolskich.

27 grudnia między 10.00 a 17.30 będzie można zwiedzić Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku. Wstęp tego dnia będzie bezpłatny. Również we wtorek przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich (ulica Ludgardy / Paderewskiego) pojawi się obozowisko powstańcze. - Na placu będzie można zobaczyć replikę samolotu Fokker D.VII - uczestnicy dowiedzą się, jak ten dwupłatowy myśliwiec produkcji niemieckiej wykorzystali Wielkopolanie. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman" zaprezentuje się w umundurowaniu oraz zrekonstruuje obozowisko z okresu powstania. Kolejną z atrakcji będzie armata (7,7 cm FK 96 n.A) ze zbiorów WMN. Oprócz historycznej aranżacji placu oddającego atmosferę 1918 roku, czas umili Kapela zza Winkla, zapraszając do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych z okresu Powstania Wielkopolskiego.

Wśród innych atrakcji są gra miejska "Pierwsze Iskry", spacer śladami powstania, a także zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Martyrologii Wielkopolan.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
30.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro