Reklama
Reklama

Oficjalnie mamy zimę i najkrótszy dzień w roku. Zobacz zdjęcia poznańskiej zimy sprzed lat

1973 rok | fot. Stanisław Wiktor / CYRYL
1973 rok | fot. Stanisław Wiktor / CYRYL

W środę rozpoczęła się astronomiczna zima.

Choć termometry na to nie wskazują, rozpoczęliśmy zimę. W najbliższych dniach pogoda będzie jednak bardziej przypominać chłodną jesień. Takie niestety mają być też święta - na śnieg w Poznaniu nie ma co liczyć. Kolejne dni to temperatury w ciągu dnia dochodzące do 8 stopni Celsjusza, a w nocy spadające do 2 stopni na plusie. Do tego ma padać deszcz.

Środa to także najkrótszy dzień roku. W Poznaniu wschód Słońca miał miejsce o 8.00 rano, a zachód o 15.40. Dzień trwał więc zaledwie 7 godzin i 40 minut. Dobra informacja jest taka, że od czwartku dni będą się robić coraz dłuższe.

Śnieg to od lat u nas rzadkość, tym bardziej warto zobaczyć na zdjęciach, jak bywało w Poznaniu w przeszłości. Zima z przełomu 1978 i 1979 roku na pewno zapadła w pamięci mieszkańcom. Stosunkowo dobra pogoda z temperaturami rzędu 10 stopni Celsjusza nagle zmieniła się diametralnie. Termometry zaczęły pokazywać -20 stopni, a jakby tego było mało, mrozom towarzyszyły bardzo intensywne opady śniegu. Ostatniego dnia roku wojewoda ogłosił stan klęski żywiołowej. Tylko w jedną noc, sylwestrową, w Poznaniu spadło ponad pół metra śniegu. Doszło do absolutnego paraliżu komunikacyjnego miasta. O pomoc w odśnieżaniu poproszono wojsko.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
42.73 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro