Reklama
Reklama

Sprawdzili o ile droższa będzie tegoroczna Wigilia. "Różnice w kosztach pojedynczych produktów sięgają nawet kilku złotych"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. RealAKP z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. RealAKP z Pixabay

Okazuje się, że sporo. Konkretne liczby przedstawiają eksperci z aplikacji PanParagon.

Inflacja w 2022 roku nie odpuszcza również w Święta. I choć kilka dni przed Wigilią Polacy ruszyli tłumnie do sklepów, okazuje się, że potrzebny jest grubszy portfel. Za świąteczne przysmaki zapłacimy więcej.

"Aplikacja PanParagon służy między innymi do przechowywania dowodów zakupu. Dzięki anonimowym danym, jakie trafiają do naszego systemu mamy szerokie spojrzenie na rynek konsumencki także pod kątem rzeczywistych cen produktów spożywczych. Na podstawie kilkudziesięciu tysięcy paragonów, tuż przed Świętami sprawdziliśmy koszty składników popularnych dań wigilijnych i porównaliśmy ich ceny rok do roku" - komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. "Różnice w kosztach pojedynczych produktów sięgają nawet kilku złotych" - dodaje.

Specjaliści porównali okres od 1 do 15 grudnia w 2021 i 2022 roku. W 2022 drożej o ponad 30 procent. Komentują, że tak drogo jeszcze nie było. Największe rozbieżności w cenach na niekorzyść tego roku eksperci odnotowali w przypadku grzybów suszonych. W grudniu tego roku za ten produkt zapłaciliśmy średnio o 4,59 zł więcej niż zaledwie 12 miesięcy temu. Na podium znalazła się także kawa - za nią średnio zapłacimy więcej o 4,16 zł za 500 g. Wspomniano też o cukrze, jego cena podniosła się średnio o 2,51 zł za 1 kg. Średnio ponad 2,17 zł więcej trzeba zapłacić za kilogram mąki pszennej. Wymienione też inne potrzebne do przygotowania świat produkty: jajka ściółkowe (+ 1,71 zł), twaróg półtłusty (+ 1,65 zł), masa makowa (+ 1,37 zł), karp świeży płat (+ 1,18 zł za 100 g) czy rodzynki (+ 1,04 zł za 200 g). Najmniejszą średnią różnicę w cenie odnotowano w przypadku buraków (+ 13 gr na 1 kg), śledzia (+ 0,19 gr za 500 g) oraz kapusty białej (+ 39 gr za 1 kg).

"Kupując wszystkie produkty ujęte w naszym badaniu, zapłacimy średnio o ponad 21 zł więcej niż w roku poprzednim. Tegoroczna Wigilia jest zatem droższa średnio o ponad 30 proc." - wylicza Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydłuża czas ostrzeżenia i podnosi stopień zagrożenia
1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro