Reklama
Reklama

Jak dbać o szyby w samochodzie? Poradnik

Szyby w samochodzie. Element nadwozia, o który trzeba dbać podobnie jak o wszystkie pozostałe. Należy je odpowiednio czyścić i zabezpieczać, a zimą używać także środków oraz narzędzi do tego, aby skutecznie pozbyć się lodu. Szyby samochodowe potrafią być bardzo drogie. Dlatego lepiej się nimi odpowiednio zajmować, niż potem martwić się wymianą.

Czystość to podstawa

O szyby samochodowe należy odpowiednio dbać. Nie wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je kawałkiem materiału. Szyby te mają inną strukturę niż zwykłe szkło - ich zadaniem jest przecież zabezpieczenie wnętrza pojazdu oraz kierowcy wraz z pasażerami. Szczególnie mowa o szybie czołowej. Jeśli chcemy, aby wszystkie okna były przejrzyste, musimy skorzystać między innymi z odpowiednich środków chemicznych.

Dobrze sprawdzi się też alkohol izopropylowy wymieszany na pół z wodą destylowaną. To najtańsza opcja, której efekt nie będzie odbiegał od tego po użyciu wysokiej jakości markowego środka do czyszczenia szyb samochodowych. Pamiętajmy, że do wycierania zawsze należy używać specjalnych ściereczek z mikrofibry o splocie waflowym. Wówczas możemy być pewni, że nie zostawimy zacieków ani zarysowań.

Oczywiście istotne są również wycieraczki - mają one duży wpływ na szybę. Należy wybierać wśród lepszych modeli, które zapewniają dobre zbieranie wody, a jednocześnie będą miękkie, co zniwelują ryzyko zarysowań drobinkami piasku.

Zabezpiecz szyby!

Szyby przyciemnione, dźwiękochłonne, atermiczne, lub w szczególności podgrzewane, powinno się dodatkowo zabezpieczyć. Najlepiej folią ochronną, która uchroni przed zarysowaniami, pęknięciami czy odpryskami. Przy okazji będzie ona stanowić swego rodzaju siatkę bezpieczeństwa w razie kolizji. Szkło się stłucze, ale nie wpadnie do środka pojazdu - pozostanie przyklejone do folii.

Nie zapominajmy także o sezonie zimowym. Do odmrażania szyb powinniśmy stosować wysokiej jakości środki rozpuszczające lód oraz odpowiednie skrobaczki, które nie porysują szkła. Warto też pamiętać, aby od razu po wejściu do auta nie rozkręcać ogrzewania do maksymalnej wartości. Zbyt duża różnica temperatur może się skończyć nawet pęknięciem szyby.

Warto sięgnąć po ubezpieczenie szyb samochodowych. W przypadku uszkodzenia szyb, ubezpieczyciel pokryje koszty ich wymiany lub naprawy. W ten sposób oszczędzimy, ponieważ niektóre szyby czołowe to koszt rzędu kilku tysięcy złotych.

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA w Sopocie

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro