Reklama
Reklama

Tak Warta prezentuje się w zimowej odsłonie. Rzekę pokrył śryż

fot. Przemysław Łukaszyk
fot. Przemysław Łukaszyk

Mróz spowodował, że na rzece można obserwować lód prądowy.

Śryż, lód prądowy czy też lód brzegowy powstaje, gdy woda w rzece jest przemrożona, czyli jej temperatura jest bliska zeru lub spada nieco poniżej zera. Wokół na przykład ziarenek piasku czy drobnych kamieni tworzą się kryształki lodu, które łączą się ze sobą, po czym wypływają na powierzchnię z prądem wody. Mogą mieć średnicę od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów, ale ich grubość jest niewielka. Duże ilości śryżu gromadzą się przede wszystkim przed zaporami i tamami.

Śryż, choć wygląda zjawiskowo, może być też bardzo niebezpieczny. Tworząc zatory, może powodować lokalne podtopienia i powodzie.

Jak jakiś czas temu w rozmowie z TVN24.pl tłumaczył Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, choć śryż nie jest u nas nowością, coraz rzadziej obserwujemy to zjawisko. "Ilość zjawisk lodowych na naszych stacjach meteorologicznych jest coraz mniejsza" - mówił. "To jest kolejny dowód na to, że mamy do czynienia z postępującą zmianą klimatu" - podkreślał.

Warto podkreślić, że absolutnie nie wolno wchodzić na śryż na rzece. Lodowe "krążki" są bardzo kruche.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
28.09 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro