Reklama
Reklama

"Na naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem" - nowy kalendarz już dostępny. Gdzie go można dostać za darmo?

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Po raz szósty poznańscy przedstawiciele trzech religii stworzyli wspólny kalendarz, a druk sfinansowało Miasto.

W tym roku kalendarz zatytułowano "Godność człowieka". Pomysłodawcy chcieli zaakcentować, że każdy człowiek, bez względu na to kim jest, co posiada, w kogo lub co wierzy, jakie ma przekonania, jest wartościowy i ma swoją godność. Kalendarz to efekt współpracy Youssefa Chadida, imama lokalnej wspólnoty muzułmańskiej, a od roku muftiego muzułmanów w kraju, przedstawicieli gminy żydowskiej w Poznaniu i dr. hab. Marcina Wrzosa, księdza misjonarza oblata.

"Poprzez Kalendarz Trzech Religii już od kilku lat staramy się pokazywać, że Poznań to miasto otwarte, którego mieszkańcy tworzą wspólnotę opartą o tolerancję, wzajemny szacunek i poszanowanie godności człowieka. Mam nadzieję, że kalendarz - podobnie jak w poprzednich latach - stanie się mostem do budowy dialogu, którego podstawą będą te wartości" - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

"Pierwszy poznański Kalendarz Trzech Religii ukazał się sześć lat temu, a inspiracją do niego była podobna inicjatywa z Katowic. Pomysł trafił na podatny grunt. W Poznaniu od lat trwa dialog między religiami Abrahamowymi, a wspólne prace nad kalendarzem są pretekstem do spotkań oraz wymiany myśli, i to nie tylko w cieniu synagogi, meczetu czy kościołów, ale czasem również w bardziej zaskakujących miejscach. Co roku część chrześcijańska kalendarza rozszerzana jest o informacje o świętach, uroczystościach, a także fotografiami z wydarzeń Kościołów protestanckiego i prawosławnego. Nasze relacje międzyreligijne mają już także charakter prywatny: odwiedzamy się, dzwonimy do siebie, podejmujemy różne inicjatywy" - zaznacza o. Marcin Wrzos, współtwórca i koordynator projektu.

Karty kalendarza są podzielone na trzy części, każda oparta jest na innej rachubie czasowej. "Poza kalendarium gregoriańskim znajdziemy w nim też kalendarz muzułmański, datowany od podróży proroka Muhammada z Mekki do Medyny oraz żydowski, liczony od powstania świata" - podkreśla Youssef Chadid, imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej, współtwórca kalendarza. "Publikacja zawiera najważniejsze święta trzech religii, wyszczególnia dni modlitwy - niedziela, szabat, dzień zgromadzenia - i nazwy poszczególnych miesięcy. W części dotyczącej chrześcijan pojawiają się święta nie tylko katolików, ale również prawosławnych, protestantów i starokatolików. Wyróżnione są też daty polskich świąt narodowych oraz innych istotnych dni np. Dnia Dziecka, Matki czy Ojca" - dodaje.

"Jestem wdzięczna władzom miasta za pielęgnowanie idei wielokulturowości oraz wartości religijnych, które współtworzą nasze społeczeństwo" - mówi Alicja Bromberger-Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu. "Dzięki tej inicjatywie, która niesie ze sobą aspekt edukacyjny, poznajemy siebie nawzajem. Te piękne i bogate w treści kalendarze otrzymują szkoły, uczelnie, stowarzyszenia oraz sympatycy naszych społeczności, także za granicą. Oprawa publikacji, zarówno merytoryczna, jak i wizualna, cieszy oko, duszę, poszerza wiedzę, a także rozwija wyobraźnię. Wszystkim życzę przyjemności z korzystania z wyjątkowego Kalendarza Trzech Religii" - dodaje.

Do dystrybucji trafiło 4300 sztuk. Od 19 grudnia można go odebrać za darmo w synagodze (ul. Stawna 10), meczecie (ul. Biedrzyckiego 13) oraz Domu Misyjnym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (ul. Ostatnia 14), oraz w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44), a także punkcie Informacji Turystycznej (Stary Rynek 59/60) lub online za pośrednictwem strony:www.misyjne.pl. Kalendarz trafi także do centrów dialogu w Oświęcimiu, Gdańsku i Warszawie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogoda wciąż może być niebezpieczna. Oto najnowsze informacje!
22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro