Reklama

Kopiec Wolności nie będzie udostępniany częściej

fot. POSiR
fot. POSiR

Z interpelacją w sprawie przyszłości kopca nad Jeziorem Maltańskim wystąpił radny Andrzej Rataj.

Radny dopytywał o to, jaka będzie przyszłość Kopca Wolności. Czy obiekt ma być "rozwijany" i udostępniany mieszkańcom częściej. Odpowiedzi udzielił zastępca prezydenta Jędrzej Solarski. Jak przyznaje, Kopiec nie jest pozbawiony wad.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

- Wadą Kopca, wpływającą na dotychczasowy sposób użytkowania, jest jego wewnętrzna budowa. Zgodnie z opinią geotechniczną z 2016 roku oraz dokumentacją powykonawczą modernizacji Kopca z 2018 roku, jego wnętrze tworzą nasypy zawierające liczne domieszki odpadów, a stateczność skarp jest na tyle niezadawalająca, że nie pozwala na dopuszczenie go do swobodnego użytkowania. W związku z tym wejście możliwe jest tylko w określone dni - przyznaje. Kopiec cyklicznie jest badany przez geodetę, który nie stwierdził, by obiekt osiadał.

Czy w przyszłym roku będzie można wejść na Kopiec Wolności częściej niż dwa razy w roku? - Ze względu na stan Kopca Wolności wstęp możliwy był dotąd jedynie w określonych dniach: 11 listopada w Święto Niepodległości oraz 27 grudnia w rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzających konieczne było zatrudnienie agencji ochrony, kontrolującej liczbę osób przebywających jednocześnie na obiekcie. Z uwagi na przyszłoroczny budżet Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji oraz w trosce o bezpieczeństwo odwiedzających nie planuje się zwiększenia liczby dni, w których Kopiec byłby dostępny - kończy.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
21.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro