Reklama
Reklama

Pleszewskie Centrum Medyczne kupiło aparat do wykrywania wirusów SARS, HIV, brodawczaka i innych

fot. Pleszewskie Centrum Medyczne
fot. Pleszewskie Centrum Medyczne

Maszyna kosztowała 400 tysięcy złotych. Szpital pieniądze dostał od wojewody z funduszu przeciwdziałania Covid-19.

Urządzenie Real -Time PCR umożliwia wykrywanie wielu chorób bakteryjnych i wirusowych nie tylko takich jak Covid-19, ale i też RSV czyli syncytialny wirus oddechowy atakujący górne i dolne drogi oddechowe. Pozwala również na wykrywanie wirusa grypy.

- Technologia RT PCR jest stosowana w medycynie już od dawna i okazuje się nieoceniona także przy diagnozowaniu boreliozy, wirusowego zapalenia wątroby, HIV czy wirusa brodawczaka. Jest też w stanie wychwycić choroby przenoszone drogą płciową - informuje Błażej Górczyński, prezes PCM.

Dzięki urządzeniu lekarze będą mogli szybciej przeprowadzić diagnostykę, a co za tym idzie, sprawniej wdrażać proces leczenia.

Szef placówki podkreślił, że do tej pory testy trzeba było wysyłać do laboratorium i czekać na wyniki, przez co nie można było od razu wdrożyć odpowiedniego leczenia.

Badanie RT PCR cechuje się największą dokładnością wykrycia bakterii i wirusów oraz umożliwia ich szybkie rozpoznanie nawet u osób, które nie wykazują jeszcze objawów. Próbką do badań jest przede wszystkim wymaz z górnych lub dolnych dróg oddechowych, czyli wymaz z nosogardzieli, gardła i nosa - podają przedstawiciele szpitala.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro