Reklama
Reklama

Dni wolne od pracy, długie weekendy i niedziele handlowe w 2023 roku

Zdjęcie ilustracyjne | fot. tigerlily713 / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. tigerlily713 / pixabay.com

Sprawdziliśmy, na ile wolnego możemy liczyć w przyszłym roku.

Przed nami ostatni długi weekend w bieżącym roku - świąteczny. Wigilia wypada w sobotę, a dwa świąteczne dni w niedzielę i poniedziałek. A jak jest w przyszłym roku? W 2023 roku odpoczywać będziemy 115 dni. Spośród 13 dni ustawowo wolnych od pracy, 4 przypadają w sobotę lub niedzielę. Za święta przypadające w sobotę pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dodatkowe dni wolne - takie w przyszłym roku będzie jedno (11 listopada).

Co z długimi weekendami? 1 stycznia, Nowy Rok, przypada w niedzielę, co oznacza, że nie będziemy mieć wydłużonego weekendu. 6 stycznia, Święto Trzech Króli, przypada natomiast w piątek, a więc mamy pierwszy długi weekend 2023 roku i to bez konieczności brania wolnego.

Ferie zimowe w przyszłym roku uczniowie z Wielkopolski będą mieć między 30 stycznia i 12 lutego.

Wielkanoc będziemy obchodzić 9 i 10 kwietnia. To drugi długi weekend roku i pierwszy wiosną. Kolejny czeka nas niewiele później - chodzi o majówkę. 1 maja przypada w poniedziałek, a 3 maja w środę. Biorąc jeden dzień urlopu mamy aż 5 dni wolnych.

Kolejny długi weekend czeka nas w czerwcu. Ósmego dnia miesiąca przypada Boże Ciało. Biorąc wolne w piątek zyskujemy 4 dni wolne od pracy. 4-dniowy weekend możemy mieć również w sierpniu. 15 sierpnia, we wtorek, obchodzimy bowiem Święto Wojska Polskiego. Biorąc wolne w poniedziałek mamy 4 dni laby.

Kolejne dłuższe wolne czeka nas dopiero w listopadzie. 1 listopada przypada w środę. Jeśli zdecydujemy się na wzięcie dwóch dni wolnych - możemy mieć 5 dni wolnego. 11 listopada przypada w sobotę, więc długiego weekendu nie będzie.

Ostatni długi weekend przypadnie w Boże Narodzenie. W przyszłym roku będzie nieco lepiej niż w obecnym. Wigilię będziemy świętować w niedzielę, pierwszy dzień świąt w poniedziałek, a drugi we wtorek.

Co z niedzielami handlowymi? Będzie ich siedem, a w zasadzie 6,5. Dlaczego? Jedna z nich przypada bowiem w... Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia, a więc sklepy i tak tego dnia będą czynne krócej. Pozostałe niedziele handlowe to 29 stycznia, 2 i 30 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia oraz 17 grudnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro