Reklama

Ponownie kiepskie powietrze w Poznaniu. "Nie rekomendujemy dłuższej aktywności na powietrzu"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. cobham
Zdjęcie ilustracyjne | fot. cobham

I znowu zakaz palenia w kominkach.

Choć w piątek powietrze w mieście jest lepsze niż w czwartek, wciąż stężenie pyłu zawieszonego PM10 przekracza normy. - 15 grudnia nastąpiło przekroczenie wartości 50 µg/m3 stężeń pyłów drobnych PM10 w powietrzu. Prognozowane jest również utrzymanie się tego przekroczenia w dniu dzisiejszym - informuje Urząd Miasta.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

- Głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w kominkach, piecach kaflowych także typu "koza" oraz w kotłach węglowych. Bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają warunki meteorologiczne uniemożliwiające rozprzestrzenianiu się ich między innymi wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, a przede wszystkim niewielki wiatr lub brak wiatru. Utrzymujące się takie niekorzystne warunki meteorologiczne sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń, dodatkowo zwiększają tą złą sytuację nawet pojedyncze źródło zanieczyszczeń! Przy podwyższonym stężeniu zanieczyszczeń, tak jak dzisiaj, nawet pojedyncze ich źródło (np. kominek) znacznie pogarsza lokalnie jakość powietrza - tłumaczą urzędnicy i zaznaczają, że w piątek obowiązuje zakaz używania kominków dla osób, które mają inne źródła ogrzewania. - Nie rekomendujemy dłuższej aktywności na powietrzu - dodają.

Przypomnijmy, że w czwartek Poznań znalazł się w pierwszej piątce miast na świecie z największym smogiem. W piątek jest na miejscu dwunastym według IQair.com.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro