Reklama
Reklama

W ramach programu Maluch+ ma powstać 100 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi. Podano szczegóły

fot. WUW Poznań
fot. WUW Poznań

Poinformowano o nowych zasadach programu i planach na najbliższe lata.

O nowej formule, a także o dotychczasowym funkcjonowaniu programu w Wielkopolsce mówiła podczas briefingu prasowego I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.
W ramach programu powstają, są remontowane lub wyposażane żłobki, kluby dziecięce, a także tworzone są miejsca u dziennych opiekunów.

"Dobry klimat dla rodzin to hasło, które najlepiej oddaje działania rządu Prawa i Sprawiedliwości. Obok bezpośrednich transferów finansowych stwarzamy warunki, w których rodziny mogą czuć się bezpieczne i zaopiekowane, a rodzice mogą łączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową. Rządowy program Maluch + wypełnia te cele - podróżując po Wielkopolsce, odwiedzając inwestycje realizowane w ramach tego programu widzę zadowolenie mieszkańców i samorządowców" - podkreśla wicewojewoda Aneta Niestrawska.

W latach 2016-2021 na realizację zadań w ramach Maluch+ w Wielkopolsce przeznaczono kwotę 145,05 mln zł. Nowa formuła programu to zwiększenie finansowania - na jego funkcjonowanie rząd zamierza przeznaczyć 5,5 mld zł. Według zapowiedzi do 2026 r. ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi. Dotychczas, program Maluch+ funkcjonował w formule rocznej, jak poinformowano teraz będzie miał długofalowy charakter. Każde z utworzonych miejsc otrzyma dofinansowanie do funkcjonowania przez 36 miesięcy.

Program kierowany jest przede wszystkim do gmin, a w drugiej kolejności do pozostałych podmiotów tworzących miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi. Pozwala nie tylko aktywizować zawodowo rodziców, ale także zwiększać zatrudnienie.

"W nowej edycji programu gminy będą miały trzy lata na realizację zadania od ogłoszenia informacji o przyznaniu dofinansowania. Pieniądze będzie można przeznaczyć nie tylko na przebudowę, remont budynku lub dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci, ale także na zakup lub montaż wyposażenia. Samorządy na dofinansowanie do funkcjonowania już utworzonego miejsca dla najmłodszych otrzymywać będą przez trzy lata miesięcznie do 837 zł" - przekazują urzędnicy WUW w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydłuża czas ostrzeżenia i podnosi stopień zagrożenia
1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro