Reklama
Reklama

Volkswagen Poznań stawia wielką farmę fotowoltaiczną

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

We Wrześni.

- Wszystkie fabryki Volkswagen Poznań zasilane są w 100% energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, dostarczaną dzisiaj przez zewnętrznych dostawców. Teraz poczyniono krok w kierunku samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej, co pozytywnie wpłynie na bilans energetyczny spółki. Na terenie zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni powstanie farma fotowoltaiczna, która docelowo obejmie niemal 20 ha powierzchni i wytwarzać będzie w sumie 15 MW energii elektrycznej - informuje zakład.

Jak przypomina Volkswagen Poznań, już teraz odzyskiwana jest energia cieplna z procesów produkcyjnych między innymi na terenie poznańskiej odlewni. Energia ta jest przekazywana do sieci miejskiej zapewniając ogrzewanie 6500 mieszkań w Poznaniu.

Budowę farmy podzielono na dwa etapy. - W pierwszym panele ustawione zostaną na powierzchni ok. 3,8 ha. Stąd pozyskiwana będzie energia elektryczna o mocy 2 MW. Drugi etap to kolejnych 16 ha paneli, które ustawione będą w kolejnych miesiącach, i które dostarczą 13 MW energii. Łącznie instalacja obejmie teren odpowiadający powierzchni 28 boisk piłkarskich i dostarczy energię, która wystarczyłaby dla blisko 4000 domówi jednorodzinnych przez rok.

Pierwszy etap ma się zakończyć na przełomie stycznia i lutego, a cała farma ma być gotowa na początku 2024 roku. Już teraz zakład analizuje możliwość montażu kolejnych paneli fotowoltaicznych na swoim terenie - m.in. na dachach obiektów, a także budowę farmy z turbinami wiatrowymi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
6.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro