Reklama
Reklama

Dzwony kościelne denerwowały mieszkańca, doprowadził do ich wyłączenia. Ksiądz niezadowolony

fot. Łukasz Radziejewski / Google Street View
fot. Łukasz Radziejewski / Google Street View

A wszystko działo się w Nowych Skalmierzycach w powiecie ostrowskim.

O sprawie napisał lokalny portal ostrow24.tv, który przytoczył słowa księdza proboszcza na temat konieczności ograniczenia używania dzwonów i kurantów w kościele. A ksiądz z ambony nie krył swojego niezadowolenia z takiego obrotu spraw.

Jak mówił do wiernych ksiądz Zbigniew Króczyński, wszystko przez jednego mieszkańca, który przeprowadził się do Nowych Skalmierzyc z Kalisza i walczy, bo przeszkadzają mu dzwony. - Jeździł po różnych instytucjach. Również był u księdza biskupa i otrzymaliśmy następujące pismo - przyznał.

Z pisma wynika, że sprawą zajęli się pracownicy starostwa odpowiedzialni za ochronę środowiska. Jak wskazali, na wieżach kościelnych dzwony i kuranty mogą być używane w związku kultem religijnym. Na wieżach ratuszowych natomiast - mogą oznaczać godziny. - Zachowując więc prawo Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasady współżycia społecznego niniejszym zarządzam aby od 15 grudnia 2022 roku wyłączyć całkowicie kuranty oznaczające godziny, części godzin oraz wszelkie melodie, a pozostawić brzmienie dzwonów na Anioł Pański o godzinie 12 oraz na oznaczenie celebracji Mszy Świętych, pogrzebów czy procesji - napisał w liście do parafii biskup Łukasz Buzun z diecezji kaliskiej.

Jak wskazuje ostrow24.tv, tym samym od czwartku mieszkańcy usłyszą kościelne dzwony zdecydowanie rzadziej. - Okazało się, w takich żyjemy czasach, że jedna osoba spoza parafii potrafi sterroryzować całą miejscowość i całą parafię i niestety od jutrzejszego dnia jesteśmy chyba pierwszą parafią w diecezji kaliskiej, gdzie dzwony musimy niestety wyłączyć. Ten pan krzykiem, hałasem wygrał sprawę. Przyjmijmy to z pokorą, z takim zaufaniem, że pan Bóg jakoś to rozwiąże - powiedział proboszcz parafii cytowany przez lokalny portal.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
54.21 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro