Reklama
Reklama

Niebawem otwarcie fragmentu trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Podano daty!

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Nowe informacje przekazano właśnie na konferencji prasowej w tej sprawie.

Jak przekazał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, choć termin realizacji tych prac i oddania części trasy do użytku przewidziany był na koniec stycznia, będzie to znacznie wcześniej. Prezydent dziękował przede wszystkim wykonawcy, za zaangażowanie. "Poznaniacy z tego odcinka od ulicy Słowiańskiej do Roosevelta będą mogli korzystać już od 24 grudnia" - mówił prezydent. Dodał, że liczy na to, iż również drugi wykonawca biorąc dobry przykład również szybciej zakończy swoje prace i trasa zostanie w całości oddana do użytku wcześniej niż planowano. "To trasa, z której na co dzień korzysta 80 tysięcy poznaniaków, to taki kręgosłup miasta. Ale ten kręgosłup rzeczywiście w ostatnim czasie był mocno nadwyrężony, niektóre fragmenty były bardzo już zużyte i cieszę się, że taka duma Poznania będzie w pełni zmodernizowana, ale też pewne elementy ulegną poprawie" - mówił prezydent.

"Już w chwili podpisania umowy na remont torowiska zarówno firma PORR S.A., jak i konsorcjum NDI deklarowały, że będą się starać jak najszybciej realizować prace, aby możliwie szybko przywrócić ruch na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Stan zaawansowania prac oraz ich skoordynowanie z wykonawcą remontu na dalszym fragmencie PST pozwalają na uruchomienie tramwajów z centrum na Winogrady. Dzięki temu pasażerowie szybciej dotrą do centrum" - zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.. Jak dodał na trasie pojawi się tramwaj linii nr 3 "Linia połączy Słowiańską z Naramowicami, korzystając z nowego odcinka PST w kierunku Dworca Zachodniego, co najważniejsze będzie to też ułatwiony dojazd do centrum miasta" - mówił.

"Dziś 'trójka' jeździ z Naramowic przez Winogrady, most Teatralny, Kaponierę i Łazarz na Górczyn. Od Wigilii tramwaj będzie skręcał z ulicy Głogowskiej w kierunku Dworca Zachodniego PST i pojedzie dolnym PST obsługując przystanki Kaponiera i Most Teatralny, a następnie wyremontowanym odcinkiem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do przystanku Słowiańska. Przed nim dwukierunkowe tramwaje będą zmieniały tor jazdy dzięki zastosowanemu rozjazdowi nakładkowemu i rozpoczynały kurs w kierunku centrum i Naramowic" - dodaje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.

W związku ze zmianą trasy "trójki" od 24 grudnia zostanie także przywrócona linia tramwajowa nr 8. "Ósemka" pojedzie z Górczyna po swojej stałej trasie do Mostu Teatralnego, a następnie ulicą Dąbrowskiego na Ogrody.

Linia nr 3 - przebieg trasy od 24 grudnia

BŁAŻEJA - Naramowicka - Przełajowa - Winogrady - Pułaskiego - Roosevelta - Głogowska - Zachodnia - Trasa PST - SŁOWIAŃSKA

Linia nr 8
- przywrócenie kursowania od 24 grudnia

OGRODY - Dąbrowskiego - Roosevelta - Głogowska - GÓRCZYN.

Oddanie fragmentu trasy PST do eksploatacji nie oznacza całkowitego zakończenia prac. Jednak prowadzone one będą bez konieczności wstrzymania ruchu tramwajowego za dnia oraz nocą, gdy tramwaje nie będą kursować.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
7.62 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro