Reklama

Przed nami mrozy. Zabraknie prądu?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. ds_30 z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. ds_30 z Pixabay

Do tej pory pogoda nam sprzyjała, ale przed nami obniżenie temperatur w Polsce, co może się wiązać z problemami energetycznymi.

W prognoz pogody wynika, że w przypadku Poznania temperatura spadnie w nocy z wtorku na środę. Wówczas termometry mają pokazać -9 stopni. Taka temperatura będzie się utrzymywać jeszcze o poranku w środę. Następnie zrobi się nieco cieplej - do maksymalnie -4 stopni, by ponownie zrobić się zimniej. W nocy ze środy na czwartek ma być do -7 stopni, a w czwartek w najcieplejszym momencie dnia na termometrze zobaczymy -4 stopnie. Jeśli prognozy się sprawdzą, dodatnie wartości na termometrach zobaczymy dopiero w przyszłym tygodniu.

Jak zauważa portal money.pl, niższa temperatura oznacza wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Politycy proszą więc o jej oszczędzanie. Jak? Chociażby unikanie używania urządzeń konsumujących prąd w godzinach szczytu. Problemem jest jednak to, że w różne dni godziny szczytu wypadają w innym okresie.

Polskie Sieci Energetyczne podkreślają, że obecnie nie grozi nam blackout, ale jeśli ekstremalne warunki pogodowe się utrzymają (a w części Polski wciąż występują intensywne opady śniegu, które chociażby uniemożliwiają korzystanie z paneli fotowoltaicznych) i dojdzie do uszkodzenia infrastruktury oraz zwiększy się pobór mocy, taka sytuacja może wystąpić.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
71.80 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro