Reklama

Poznań rozbłysł na święta. Miasto zapewnia, że tegoroczny świąteczny klimat powstał z uwzględnieniem troski o środowisko

fot. Maciej Karwowski
fot. Maciej Karwowski

Oświetlenie jest energooszczędne, talerzyki papierowe, a śmieci - segregowane. Dodatkowo przychodząc z własnym kubkiem, można otrzymać rabat na gorący napój.

Zgodnie z zapewnieniami, projektując tegoroczne Betlejem Poznańskie, jego organizatorzy pamiętali o środowisku naturalnym i zdrowiu gości, wystawców i pracowników. Wszelkie działania związane z organizacją jarmarku uwzględniają zasady zrównoważonego rozwoju, a w nich niezmiernie ważne ryzyko klimatyczne.

"W punktach gastronomicznych zarówno na placu Wolności, jak i na MTP używana jest papierowa zastawa oraz drewniane sztućce. Używanie plastiku zostało ograniczone do minimum. Ponadto na placu Wolności grzane wino sprzedawane jest w szklanych kubkach wielokrotnego użytku" - informują miejscy urzędnicy dodając, że przychodząc na jarmark na MTP z własnym kubkiem można uzyskać rabat na gorące napoje. O 1 zł obniża to cenę kawy lub herbaty.

Ponadto wszyscy wystawcy mają obowiązek segregacji śmieci. Przeznaczona jest na to specjalna strefa. Na MTP znajdują się kosze na śmieci z obowiązkową segregacją odpadów.

Wszystkie dekoracje niskonapięciowe są przyjazne środowisku. "Cała iluminacja jarmarku na MTP to ponad 43 000 lampek LED. Oświetlenie to jest przyjazne dla środowiska. Diody LED zużywają nawet do 90% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek oraz cechują się wyższą żywotnością. Stosowanie tej technologii przyczynia się do spadku emisji gazów cieplarnianych. Zastosowanie niskiego napięcia 36V w iluminacjach jest ważne także dla bezpieczeństwa - szczególnie najmłodszych, którzy uwielbiają wszystko dotykać" - tłumaczą przedstawiciele magistratu.

"Oświetlenie ledowe wymaga 9 razy mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Iluminacja oparta na diodach eko-LED jest nawet o 20% bardziej oszczędna od lampek, które można spotkać w zwykłych marketach, gdzie kupuje się najczęściej oświetlenie świąteczne do domu. Zapotrzebowanie na prąd potrzebny do zasilenia 1 h jarmarku porównywalny jest do ilości energii pobieranej do pracy jednej płyty grzewczej (7 kW/h)" - dodają.

Organizatorzy także kontrolują i ograniczają ilość zużywanej energii - w ciągu dnia oświetlenie jest zmniejszone, wieczorem częściowo przyciemniane, natomiast po zamknięciu jarmarku iluminacje są wygaszane.

Od kilku lat także na placu Wolności stosuje się ledowe iluminacje, które zużywają znacznie mniej prądu niż tradycyjne oświetlenie. Rozświetlenie włączane jest około południa, wyłączane natomiast o 2 w nocy. Nowością w tym roku są energorowery, które znajdują się na placu Wolności. Wsiadając na pojazd można "wytworzyć" energię i w ten sposób mocniej rozświetlić stojącą tam choinkę. Urządzenie oprócz funkcji rekreacyjnych, ma także za zadanie edukować w zakresie produkcji i wykorzystania energii.
Iluminacje, które znajdują się na terenie Poznania, także są w całości wykonane z wykorzystaniem energooszczędnych lampek ledowych.

"Wybierając się na Betlejem Poznańskie warto skorzystać z przyjaznych środowisku środków transportu - np. komunikacji miejskiej, roweru, hulajnogi. W przypadku wybrania samochodu, warto zaprosić - w formie współdzielenia auta - rodzinę, znajomych i wspólnie wybrać się na jarmarki" - apelują miejscy urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro