Reklama

Skontrolowano sprzedawane kosmetyki. Wielkopolski dystrybutor wśród tych, u których znaleziono najwięcej przeterminowanych produktów

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Kier... in Sight / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Kier... in Sight / unsplash.com

Mało optymistyczne wieści.

W trakcie kontroli weryfikowano, czy kosmetyki są prawidłowo oznaczone, a także czy w ich składzie nie ma substancji niedozwolonych. Pod lupą były lakiery, szampony oraz kosmetyki kolorowe. Przy okazji zwracano uwagę, czy produkty na sklepowych półkach nie są przeterminowane.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

- Skontrolowaliśmy 255 sklepów i hurtowni. W 47 procentach przypadków wykryliśmy nieprawidłowości - podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Skontrolowano też 1984 partie produktów. Aż 38 procent z nich wzbudziło zastrzeżenia. - Najczęściej stwierdzaliśmy nieprawidłowe oznakowanie wykazu składników, daty trwałości, funkcji produktu lub jego brak. W 116 przypadkach brakowało oznakowania w języku polskim - dodaje.

UOKiK wymienił dystrybutorów z największą liczbą produktów o przekroczonej dacie trwałości. Wśród nich jest kaliska placówka MIKO Mieszko Pawełek, Joanna Łabuda. Na liście znajduje się także m.in. sklep z Opola znanej sieci Kontigo.

Zaskakujące się wyniki kontroli pod względem użycia w produktach niedozwolonych substancji lub takich, które można stosować w ograniczonym zakresie. Substancję o silnym działaniu alergenym stwierdzono w pudrze rozświetlającym Celia Velvet De Luxe oraz wodzie toaletowej Joop Homme. Substancję, która działa szkodliwie na rozrodczość stwierdzono natomiast w kremie marki Bielenda, a także mineralnym pudrze matującym marki Dr Irena Eris.

W wyniku kontroli na przedsiębiorców nałożono kary w wysokości blisko 70 tysięcy złotych, przekazano 112 informacji o nieprawidłowościach do Sanepidu, wszczęto 14 postępowań i wydano 5 decyzji wstrzymujących udostępnianie lub wycofujących od przedsiębiorców produkty źle oznakowane. Często przedsiębiorcy dobrowolnie wycofywali z obrotu produkty.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
8.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro