Reklama
Reklama

Skontrolowano sprzedawane kosmetyki. Wielkopolski dystrybutor wśród tych, u których znaleziono najwięcej przeterminowanych produktów

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Kier... in Sight / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Kier... in Sight / unsplash.com

Mało optymistyczne wieści.

W trakcie kontroli weryfikowano, czy kosmetyki są prawidłowo oznaczone, a także czy w ich składzie nie ma substancji niedozwolonych. Pod lupą były lakiery, szampony oraz kosmetyki kolorowe. Przy okazji zwracano uwagę, czy produkty na sklepowych półkach nie są przeterminowane.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

- Skontrolowaliśmy 255 sklepów i hurtowni. W 47 procentach przypadków wykryliśmy nieprawidłowości - podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Skontrolowano też 1984 partie produktów. Aż 38 procent z nich wzbudziło zastrzeżenia. - Najczęściej stwierdzaliśmy nieprawidłowe oznakowanie wykazu składników, daty trwałości, funkcji produktu lub jego brak. W 116 przypadkach brakowało oznakowania w języku polskim - dodaje.

UOKiK wymienił dystrybutorów z największą liczbą produktów o przekroczonej dacie trwałości. Wśród nich jest kaliska placówka MIKO Mieszko Pawełek, Joanna Łabuda. Na liście znajduje się także m.in. sklep z Opola znanej sieci Kontigo.

Zaskakujące się wyniki kontroli pod względem użycia w produktach niedozwolonych substancji lub takich, które można stosować w ograniczonym zakresie. Substancję o silnym działaniu alergenym stwierdzono w pudrze rozświetlającym Celia Velvet De Luxe oraz wodzie toaletowej Joop Homme. Substancję, która działa szkodliwie na rozrodczość stwierdzono natomiast w kremie marki Bielenda, a także mineralnym pudrze matującym marki Dr Irena Eris.

W wyniku kontroli na przedsiębiorców nałożono kary w wysokości blisko 70 tysięcy złotych, przekazano 112 informacji o nieprawidłowościach do Sanepidu, wszczęto 14 postępowań i wydano 5 decyzji wstrzymujących udostępnianie lub wycofujących od przedsiębiorców produkty źle oznakowane. Często przedsiębiorcy dobrowolnie wycofywali z obrotu produkty.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
50.27 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro