Reklama
Reklama

Złe wieści z ZTM. Autobusy w Poznaniu coraz mniej punktualne, wypada coraz więcej kursów

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Włodzimierz Hoppel
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Włodzimierz Hoppel

Zdaniem ZTM, powodem są remonty i braki kadrowe.

O dane dotyczące punktualności autobusów poprosiła Polska Agencja Prasowa. Jak wynika z informacji uzyskanych od Zarządu Transportu Miejskiego, w październiku punktualność na liniach autobusowych w mieście wyniosła niespełna 73 procent. We wrześniu było to nieco ponad 77 procent, a w sierpniu 83 procent. Tymczasem w całym ubiegłym roku średnia punktualność autobusów wynosiła prawie 86 procent. Spadła też punktualność tramwajów - w okresie od sierpnia do października z prawie 90 procent do 87 procent.

ZTM wyjaśnia, że powodem są przede wszystkim remonty trwające w mieście. Chociażby trasy PST, na której tramwaje są zawsze najbardziej punktualne. Teraz ten rejon obsługują autobusy, przez co punktualność jest gorsza.

Które konkretnie linie autobusowe były najmniej punktualne w październiku? Linie nr 169 (os. Sobieskiego - os. Kopernika), nr 160 (Strzeszyn - Garbary) oraz 193 (os. Sobieskiego - Górczyn).

Złe są również dane dotyczące wypadających kursów. W ubiegłym roku wskaźnik dla całej sieci wyniósł niespełna 0,7 procent. W tym roku, od sierpnia do końca października, wskaźnik wynosi już ponad 4,5 procent. To prawie siedem razy więcej niż w roku ubiegłym. Najczęściej wypadają kursy na liniach 182, 169, T12.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
36.68 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro