Reklama
Reklama

Otwarto ofertę w przetargu na grupowy zakup energii elektrycznej dla Poznania. Wpłynęła tylko jedna

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Obraz Pexels z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Obraz Pexels z Pixabay

Przetarg powtórzono, bo cena zaoferowana w pierwotnym, wrześniowym postępowaniu znacznie przekraczała możliwości finansowe Miasta.

Podobnie jak w poprzednim przetargu, teraz również wpłynęła tylko jedna oferta - od firmy Enea S.A. Zaproponowana kwota wynosi ponad 354 mln zł. W przeliczeniu na ceny jednostkowe zakupu energii to ponad 1,6 tys. zł za MWh.

"To mniej, niż w poprzednim przetargu - wówczas cena, jaką zaoferowano, wynosiła aż 409 mln zł, a cena jednostkowa - ponad 2,7 tys. zł za MWh" - informują miejscy urzędnicy.

"Jednak obecnie, czyli do końca obecnego roku Poznań płaci 577,5 zł za MWh. Dlatego zarówno Miasto, jak i pozostali uprawnieni członkowie grupy zakupowej ubiegać się będą o objęcie mechanizmem ustawowego wsparcia. Polega on na wyznaczeniu ceny maksymalnej zakupu energii elektrycznej dla roku 2023, która wynosi 785 zł za MWh" - dodają.

Obecnie trwa procedura przygotowania do podpisania umowy z wybranym przedsiębiorstwem energetycznym.

W grupowym zakupie energii elektrycznej bierze udział Miasto, podległe mu jednostki a także 14 gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań i wiele spółek i instytucji kulturalnych działających w Poznaniu i okolicach.

Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawia Enea. - Enea uczestnicząc w przetargach organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w każdej sytuacji składa oferty dopasowane do potrzeb klienta i spełniające warunki określone w zamówieniu. Oferowane warunki odzwierciedlają sytuację rynkową w danym okresie, a szczególnie w ostatnich miesiącach rynek jest bardzo zmienny i co oczywiste, wpływa to na składane przez sprzedawców oferty. W niektórych przypadkach nie zawsze mogą to być warunki optymalne dla obydwu stron - wyjaśnia spółka. - Jednostki samorządu terytorialnego znajdują się w grupie podmiotów, które mogą skorzystać z mechanizmu ceny maksymalnej gwarantowanej Ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Ustawa ta gwarantuje, że w rozliczeniach z uprawnionymi podmiotami stosowana będzie cena na energię elektryczną nie wyższa niż 785 zł za MWh (netto), cena ta dotyczy zużycia w okresie od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 r. Dzięki temu klienci chronieni są przed podwyżkami energii elektrycznej - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydłuża czas ostrzeżenia i podnosi stopień zagrożenia
1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro