Reklama
Reklama

Nowe niezwykłe miejsce pochówku w Poznaniu. Minimalistyczne i naturalne

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

W Poznaniu powstał pierwszy Las Pamięci.

Las Pamięci utworzono na terenie Cmentarza Junikowo. To kwatera pośród drzew o powierzchni 180 metrów kwadratowych. - Ma charakter naturalny i minimalistyczny. Miejsca poszczególnych pochówków nie są w żaden sposób oznaczane nagrobkami czy płytami. Nie będą też zdobione wiązankami lub wieńcami - wyjaśniają miejscy urzędnicy.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA

Na terenie kwatery pojawiły się dwie kamienne tablice, na których, na życzenie rodziny, można umieścić imiona i nazwiska zmarłych. To przy nich można zostawić kwiaty lub znicze. - Las Pamięci umożliwia kontemplację i wspominanie zmarłych wśród szumu drzew. Opadające jesienią liście i leśna ściółką są naturalnym wystrojem tego szczególnego miejsca pamięci, a przy tym naturalną aranżacją, której nie trzeba sprzątać, poprawiać i dodatkowo dekorować. Na terenie zamontowano też ławki dla osób odwiedzających - dodają.

Las Pamięci znajduje się w obrębie pola nr 40. Podobne rozwiązanie zastosowano w innej części cmentarza. Tam funkcjonuje Pole Pamięci - funkcja jest ta sama, ale nie ma tam drzew, jak w Lesie Pamięci.

Las Pamięci ma też powstać na Cmentarzu Miłostowo. - Docelowo w Lesie Pamięci rodziny zmarłych będą mogły rozsypać prochy swoich bliskich. Obecnie jednak w Polsce nie ma odpowiednich ku temu przepisów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
21.14 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro